Kdo v květnu nenakoupil akcie. Pláče.

| redakce

Investoři, kteří se drželi v minulých měsících starého burzovního přísloví “SELL IN MAY AND GO AWAY” promeškali jeden z největších akciových růstů v posledních čtyřech dekádách.

MSCI World Index

uznávaný světový burzovní akciový index, zahrnuje akcie ze 23 zemí z celého světa

Index světových akcií MSCI World Index od prvního května zhodnotil přes dvacet procent a zaznamenal tak jeden z nejstrmějších růstů od sedmdesátých let minulého století.

sell in may and go away

burzovní přísloví, které říká že v květnu je rozumné akcie prodat a vrátit se zpátky na trh nejdřív na podzim

sell in may

Burzovní přísloví SELL IN MAY AND GO AWAY se sice může opřít o statisku výkonnosti indexu MSCI World, který v posledních deseti letech ukazuje, že v měřeném období květen - červenec vykázaly akcie průměrnou ztrátu 3 procent a osmkrát byly v této době výkonnostně v červených hodnotách.

Letos, ale toto burzovní přísloví totálně selhalo a zhodnocení mezi květnem a červencem bylo nejvyšší v historii a padl dokonce předchozí rekord ve výši 15 procent ve stejném období v roce 1997.

Ale také regionální indexy jako je například index rozvíjejících se zemí MSCI Emerging Market Index, který tvoří akcie z 22 mladých ekonomik, od května přidal v průměru okolo třiceti procent, což je nejsilnější růst od jeho vzniku v roce 1987.

„Investoři, kteří v květnu prodali ( nebo vůbec nanakoupili) a odešli z trhu dnes velice litují a hodně je trápí, že propásli tento silný růst“, říká Andy Lynch - portfoliomanažer z londýnské pobočky Schroder Investment Management.

Burzovní fráze SELL IN MAY AND GO AWAY byla poprvé zmíněna v 1986 v burzovním almanachu ( Stock Trader’s Almanac), který spočítal že 10 000 dolarů investovaných do akcií v indexu Dow Jones v období mezi prvním květnem a jednatřicátým říjnem přineslo investorům od roku 1950 ztrátu ve výši 1 522 USD.

Naopak 10 000 dolarů zainvestovaných do indexu Dow Jones mezi prvním listopadem až třicátým dubnem přineslo zhodnocení 88 000 USD.


Jaká jsou inestiční pravidla pro nový býčí trh?

reklama
reklama