2010: Po akčním roce návrat ke klidu?

| Tomáš Poděbrad

V roce 2009 to na akciových trzích žilo. Nudné obchodování nastalo snad jen v posledních týdnech roku. Týkalo se to i dividend, které jsou jindy synonymem stability.

Právě výběr akcií na základě předpokládaného dividendového výnosu je historicky tím nejpřirozenějším výběrem. Většinou však není dostatek titulů, ze kterých je možné vybrat ty nejlepší, a to v závislosti na ekonomickém vývoji.

S&P 500 od roku 1990

Společnosti se snaží s dividendou příliš nemanipulovat. Stabilita je totiž hodnota, která stojí nade vším ostatním. Ne že by dividenda automaticky vyjadřovala důvěru, že budou vysoké zisky firmy, naopak – investor má jistotu, že i v případě horších výsledků bude čerpat dividendový výnos.

Toto tradiční schéma vzalo za své po září 2008, kdy po pádu Lehman Brothers zkolabovala velká část finančního světa. To vedlo k velkým škrtům ve vyplácených dividendách. A ani v roce 2009 se situace výrazně nezlepšila, dokonce ani ty nejstabilnější společnosti se neubránily tomuto trendu. General Electric zkrátil dividendy o 9 miliard dolarů a Pfizer o 4,5 miliardy dolarů.

2010 – návrat vyšších dividend?

Odhady naznačují, že v roce 2010 bude vládnout nejistota a opatrnost. Howard Silverblatt, ekonom s více než 30letými zkušenostmi v predikcích dividend společností zahrnutých v indexu S&P 500, tvrdí, že by ekonomický růst mohl v roce 2010 zaručit 9procentní nárůst dividendových výnosů.

Jedná se však o ten nejoptimističtější odhad. Podle nejhoršího scénáře se naopak mohou investoři dočkat až 20procentního propadu výnosů. "Zotavení bude trvat léta, riziko opětovného propadu v příštím roce je vysoké. Proto je rozptyl v odhadech největší za uplynulých 30 let," dodává Silverblatt.

  • 1
  • 2
reklama
reklama