2010: Žhaví kandidáti na IPO

| Tomáš Poděbrad

Trh primárních úpisů akcií si ve Spojených státech vysloužil přízvisko "období sucha". Podle většiny analytiků však v roce 2010 má přijít silné "období dešťů".

Zkraje loňského roku sice několik IPO proběhlo (OpenTable, Rackspace, A123 Systems), ovšem investoři dál čekají na primární úpis, který rozproudí větší objemy obchodů a inspiruje ke vstupu na burzu další společnosti. Uvedených 10 firem z technologického sektoru patří mezi letošní hlavní kandidáty na IPO.

Facebook

1. Facebook

Pokud existuje společnost, které se nemůžou investoři na burze dočkat, tak je to Facebook. Je čtvrtou největší internetovou stránkou ve Spojených státech. Hodnota neveřejně obchodovaných akcií dosáhla hodnoty 11 miliard dolarů. Pro Facebook však bude klíčové, jak se managementu podaří upoutat pozornost investorů pouze na sebe, primární úpis akcií Facebooku totiž může strhnout lavinu dalších IPO v technologickém sektoru.

Zynga

2. Zynga

Tato společnost vyvíjí hry pro sociální sítě. Za zmínku stojí například 230 milionů lidí, kteří měsíčně hrají hry jako FarmVille, PetVille a Texas HoldEm Poker. Zynga je aktivní právě na Facebooku a patří tam mezi největší inzerenty. Proto by měla firma těžit z IPO samotného Facebooku.

LinkedIn

3. LinkedIn

Další sociální síť, takový pracovní Facebook. Probíhají zde obchody a kontakty mezi manažery, pracovní nabídky a podobně. Hodnota společnosti se za rok 2009 zvýšila o 75 milionů dolarů na rovnou 1 miliardu. Zakladatel Reid Hoffman neustále spekuluje o možném IPO, jemuž nahrává také příchod nového finančního ředitele Jeffa Weinera, dříve výkonného ředitele Yahoo!.

reklama
reklama