FundQuest: Správci fondů zaměření na americké akcie jsou velmi optimističtí

| Jan Maňák

Loňský nárůst indexu S&P 500 byl mnohem rychlejší, než při oživení následujících po předchozích medvědích trzích. Od dna z 9. března 2009 do počátku prosince trh vzrostl o šokujících 65%. Část tohoto nárůstu korigovala mimořádný propad, jehož jsme byli svědky koncem roku 2008 a v prvních měsících loňského roku. Otázka pro rok 2010 zní jak daleko ještě mohou trhy růst?

V posledních měsících jsme byli svědky re-ratingu (ochota investorů platit více za stejné cash flow) v cyklických titulech, ale v principu investoři zůstávají opatrní. Mnoho z nich sedí na velkém objemu nezainvestovaných prostředků. Ale jaké jsou investiční strategie profesionálních manažerů v USA?

Co si myslí profesionální správci peněz v USA?

Všeobecně panuje názor, že stav americké ekonomiky se zlepšuje. Zrovna tak zisky společností oživují, podpořené meziročním srovnáním i snižováním nákladů. Téma, nad kterým není shoda mezi americkými správci je síla oživení.

Bude vysoká nezaměstnanost a vyšší sklon k úsporám znamenat, že se růst po několik let bude pohybovat pod potenciálem? Nebo silné oživení v následujících měsících sníží nezaměstnanost i ochotu domácností utrácet? A související otázka směřuje na načasování růstu úrokových sazeb.

Stoupenci býčího trhu považují trh stále za podhodnocený, protože realita jak v makro pohledu, tak u zisků podnikového sektoru překoná očekávání. Tábor opatrných připouští oživení podnikových výnosů, ale zároveň upozorňuje na riziko, že akcie předběhly reálnou ekonomiku příliš.

Je ale zajímavé, že trhy nejsou obecně příliš pesimistické, převažuje pouze názor, že trh se posunul příliš vysoko. Jedna portfolio manažerka mid-capového fondu nám prozradila, že byla skeptická ohledně výsledků, ale že jí několik důvěryhodných finančních manažerů ubezpečilo, že výsledky překonají očekávání díky lepší, než očekávané konečné poptávce.

  • 1
  • 2
reklama
reklama