Kass: 20 překvapení pro rok 2010

| Vladimír Hobza

Douglas Kass je jeden z mála respektovaných burzovní guru, který minulý rok správně předpověděl březnové dno na akciových trzích. Co může podle Kasse překvapit investory v letošním roce?

1. Výrazný růst korporátních zisků v prvním čtvrtletí 2010

Díky výraznému omezováním nákladů a pozitivními ekonomickým zprávám budou firmy v půlce ledna a začátkem února zlepšovat výhled hospodaření. Meziročně vzrostou kvartální zisky o 100% a celkové HDP za první čtvrtletí vyskočí na 4,5%. Ačkoliv manažeři, ekonomové a analytici budou zvyšovat odhad zisku na akcii, akciový trh neodpoví výrazným růstem a index S&P zůstane na jaře 2010 v úzkém pásmu 1 050 a 1150 bodů.

2. Nedojde k oživení zaměstnanosti a na trhu nemovitostí

Rostoucí HDP v prvním čtvrtletí (až 4,5%) je dosažitelné i přes skomírající nemovitostní trh a vysokou nezaměstnanost. Firmy dále omezují náklady a nemají snahu nabírat zaměstnance na dlouhou dobu.

3. Americký dolar vyskočí výše

Poté, co dolar oslabil mezi lety 2001 a 2008 o 40% a dále oslaboval posledních devět měsíců roku 2009, dojde k obratu. Nedávné posílení dolaru bude pokračovat v prvním kvartále 2010 a překvapí mnoho účastníků trhu. První tři nebo čtyři měsíce nového roku bude americký dolar jedna z nejsilnějších světových měn.

4. Cena zlata se propadne

Začátkem druhého čtvrtletí se cena zlata propadne až k 900 dolarům za unci. Společnosti obchodující se zlatem vykáží výrazné ztráty a celý sektor bude patřit mezi ty nejslabší. John Paulson, manažer hedgového fondu, opustí plán na založení nového fondu se zlatem.

5. Centrální banky utáhnou měnovou politiku dříve, než je očekáváno

Čína utáhne měnovou politiku v březnu, když bude čelit inflaci blížící se 5 procentům. O měsíc později zvýší FED sazby o 50 bazických bodů, což se později ukáže jako chybná politika.

6. Mír na blízkém východě bude u konce, když Izrael zaútočí na Irán

Do poloviny roku zaútočí Izrael na íránská jaderná zařízení. Američtí spotřebitelé budou utrácet daleko méně, maloobchodní tržby se propadnou a míra spoření dosáhne 10%.

7. V první polovině roku se akcie propadnou do 10%

Na základě nových geopolitických tlaků a omezených růstových očekávání dojde k poklesu akcií, především kvůli rostoucím obavám z bubliny. Pokles hlavních indexů nebude tak výrazný, méně než 10% v porovnání s koncem roku 2009.

reklama
reklama