Trhy s IPO v Evropě ožívají navzdory ekonomické nejistotě

| redakce

Evropské burzy v čele s londýnskou vykázaly ve třetím čtvrtletí náznaky oživení v oblasti primárních emisí (IPO). Přetrvávající obavy ohledně budoucího hospodářského růstu a cenové signály z trhu stále omezují počet velkých transakcí. Ukázal to nejnovější průzkum PriceWaterhouseCoopers "IPO Watch Europe", který čtvrtletně sleduje vývoj na evropských kapitálových trzích v oblasti primárních emisí.

IPO - ilustrační foto

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se v Evropě uskutečnilo 86 primárních emisí, které vynesly celkově 2,479 miliardy eur. To sice představuje přibližně dvojnásobek oproti hodnotě za stejné období předchozího roku (1,375 miliardy eur), ale jen necelou třetinu hodnoty 89 emisí ve druhém kvartálu letošního roku (9,014 miliardy eur). Pro srovnání, souhrnná hodnota 32 IPO na amerických trzích NASDAQ a NYSE ve výši 3,762 miliardy za letošní třetí kvartál byla podobná jako za předchozí kvartál či za stejné čtvrtletí předchozího roku.

"Oživení na trhu IPO ve druhém čtvrtletí skutečně nastalo. Třetí kvartál bývá z pohledu emisí tradičně slabší. Některá IPO se navíc stále oddalují. Za správnou cenu se emise jistě upíše, rozkolísanost trhu a slabý výsledek některých aktuálních nových emisí prozatím odrazují od větší aktivity. Rovněž při stále nízké výnosnosti cenných papírů některé společnosti volí pro své financování raději vysoce výnosné dluhopisy, které za současné situace na trhu představují pro investory atraktivní zhodnocení.

Ekonomická nejistota, která stále visí nad eurozónou, a obavy, zejména v Británii, z potenciálního propadu do další recese zatím zamlžují výhled evropských trhů IPO. I tak vidíme určité náznaky optimismu pro poslední kvartál letošního roku a celý rok 2011 s tím, jak se na evropské burzy chystají velké emise. Oživení na evropských trzích IPO však nebude udržitelé, pokud investoři neuvěří v pevnost hospodářského zotavení.

To platí i pro pražskou burzu, kde záměr provést IPO v příštím roce potvrdilo několik společností. Již letos vstupuje na burze sázková kancelář Fortuna. I z průzkumu PWC mezi tuzemskými majiteli významných společností vyplynulo, že zhruba desetina z nich uvažuje ve střednědobém horizontu o vstupu na burzu," říká Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PWC Audit.

Mladé trhy s menším rizikem

Podle Podlipného jsou hospodářské nejistoty méně patrné na rozvíjejících se trzích, zejména v Číně, kde jsou jak v Hongkongu, tak v samotné Číně, očekávání nových emisí velmi pozitivní.

  • 1
  • 2
reklama
reklama