Dividendy: Současný hit portfolií

| Miloš Filip

Jedním z nejvýraznějších trendů posledních měsíců je značný pokles výnosů z dluhopisů. Kde bychom měli na kapitálových trzích hledat slušné výnosy při rozumné míře rizika? Podle ING Investment Management jsou atraktivní volbou pro současné období fondové strategie, které investují do akcií s vysokou dividendou.

Podíl složek na akciových výnosech

Vládní dluhopisy se postupně stávají méně "sexy" pro ty, kteří hledají slušný výnos. Podobně produkty typu spořících účtů vzhledem k nízkým úrokovým sazbám v ekonomikách peníze nyní příliš nezhodnocují.

Nízké výnosy z dluhopisů jsou výsledkem hry hned několika faktorů. Jedním z rozhodujících je velký počet investorů, kteří dnes dluhopisy využívají jako bezpečný přístav.

Svou úlohu sehrávají také rozvíjející se státy jako Čína, kde stále roste výše přebytečných úspor. Dalším faktorem, který zvyšuje poptávku po dluhopisech a tlačí výnosy dolů, je stárnutí populace.

Starší investoři totiž obvykle hledají jistější investice – tedy dluhopisy. Růstu výnosů navíc nenahrává ani ekonomické zpomalení zejména vyspělých ekonomik a přetrvávající deflační tlaky.

Pokud se podíváme na akcie, nepředpokládáme v dohledné době jejich výraznější růst ani pokles. Pohyb směremvzhůru je limitován zejména zpomalením ekonomického růstu a deflačními tlaky. Pohybu dolů zase brání už tak nízké ceny akcií. Za takových podmínek se význam vyplácených dividend zvyšuje.

  • 1
  • 2
reklama
reklama