Wall Street: Je libo dividendu? Hrábněte do pytle plného peněz!

| Akcieatrhy.cz

Nejistota posledních let přiměla řadu společností k zadržování hotovosti, resp. k vytvoření masivních finančních rezerv. Akciové trhy, i přes řadu nepříznivých makroekonomických dat, zažívají pozvolnou renesanci a návrat na původní hodnoty. Stále častěji se tak z řad akcionářů ozývají hlasy, které volají po novém přerozdělení zisků, hlasy, které požadují zvýšení nebo zavedení dividend.

Dividenda

Symbolickým příkladem může být zářijový dividendový "křest" společnosti Cisco Systems, která se rozhodla poprvé ve své více než pětadvacetileté historii rozdělit část svého zisku mezi akcionáře (roční výnos by se měl pohybovat mezi 1 až 2 %).

Dalších přinejmenším tucet společností pak vyslyšelo hlasy svých akcionářů a dividendy navýšilo. Přesto však současná úroveň zůstává hluboko pod úrovní předkrizového období. Hromadění hotovosti se spíše zrcadlí v četných akvizicích nebo zpětných odkupech vlastních akcií.

Dividendy vyplácí skoro ¾ firem z S&P 500

Z pětiset společností v indexu S&P 500 jich plných 368 už dividendu vyplácí, což je více než v roce 2009, kdy to bylo 363 společností, ale méně než 372 v roce 2008.

Podle nedávných údajů Bank of America dokázaly nefinanční společnosti zahrnuté v indexu S&P 500 ke konci druhého čtvrtletí nahromadit hotovost okolo 1 bilionu dolarů. Do konce roku by tato suma mohla narůst až na 2 biliony dolarů. V případě stagnující ekonomiky a nedostatku atraktivních příležitostí na akvizice je zde zcela evidentní prostor pro růst dividend.

Průměrný dividendový výnos společností v indexu S&P 500 činí aktuálně jen něco přes 2%, což je ve srovnání s historickým průměrem 6% poměrně ubohé. Nejvyšším výnosem se může aktuálně pochlubit Frontier Communications s 8,7 %, Windstream (8,1 %) nebo CenturyLink (7,3 %).

Investování do dividendových akcií je navíc dlouhodobě osvědčená investiční strategie, které poráží trh a generuje pasivní příjem. Studie Ned Davis Research říká, že společnosti, které vyplácely dividendy, růstově překonaly své "lakomé" protějšky mezi roky 1976 a 2006 v poměru 10 % : 4 %. Účinek reinvestovaných dividend může zvýšit množství hotovosti exponenciální rychlostí. Při nízkých úrokových sazbách, jaké jsou nyní v USA, je po investicích, které nabízejí vysoký výnos, poměrně velký zájem.

McDonald’s a technologické firmy

Jednou z takových celebrit akciových trhů je McDonald’s, který zvýšil dividendu o 11% na 61 centů na akcii. Dividendový výnos se nyní pohybuje kolem 3,1 %. Dalším dokladem vysoké hotovosti je dividenda Microsoftu. Ten její výplatu zvýšil o 23 % ze 13 na 16 centů. Naproti tomu Hewlett-Packard drží dividendu 8 centů již celou dekádu. Je tedy jen otázkou času, kdy se i zde objeví zpráva o změně.

Akcie: Dividendoví králové amerického trhu

  • 1
  • 2
reklama
reklama