Chaos na mladých trzích: Manažeři jim věří, i když jsou podle nich nadhodnocené

| Jana Horáčková

V tom aby se medvěd s býkem a všemi čerty vyznali. Podle aktuálního reportu Bank of America/Merrill Lynch manažeři rychle mění názory. Jednou jsou optimističtí, a podruhé, ti samí, propadají pesimismu. Banka analyzovala názory 194 manažerů fondů, kteří spravují portfolia v hodnotě téměř 500 miliard dolarů.

Rusko, Brazílie a Čína investory lákají

V říjnu celých 49 % manažerů doporučovalo nadvážit (overweight) akcie emerging markets. V září to bylo jen 37 % dotazovaných. Je to zřejmě důsledek chystaného dalšího kola kvantitativního uvolňování, které dál posune míru rizika, kterou budou muset investoři podstoupit, když budou chtít nějaký zajímavý výnos. A ten akcie na mladých trzích nabízejí.

Kupujte, co je nadhodnocené?!

Jenomže když se stejných manažerů zeptáte, které akcie jsou podle nich nejvíce nadhodnocené, 21 % z nich uvede – hádejte! Tušíte správně – akcie na emerging markets! Za nimi se s odstupem umístily americké akcie (11 % dotazovaných), britské (necelých 8 %) a japonské (necelých 5 %).

Když se správců půl bilionu dolarů zeptali, které akcie jsou naopak podhodnocené, 13 % jich odpovědělo, že právě emerging markets. Ještě v srpnu to bylo celých 50 %.

Tahounem světové ekonomiky je z velké části Čína. Jejímu růstu v příštím roce věří 19 % manažerů, v září to bylo jen 11 %. Za zmínku stojí i to, že se čínské akcie nedávno "technicky" dostaly do býčího trhu, když posílily o 20 %.

  • 1
  • 2
reklama
reklama