Připravte se na recesi s dvojitým dnem

| Tomáš Poděbrad

Manažeři investičních fondů začínají budovat defenzivní pozice. Bojí se totiž druhého dna ekonomické krize. Ta by podle nich neměla zasáhnout všechny ekonomiky světa, ale měla by se dotknout těch pro globální vývoj důležitých.

Čtvrtý kvartál bude podle odborníků rozhodující. Právě tohoto období se investoři a portfoliomanažeři bojí. Odstupují proto od svých běžných investic a přelévají peníze do akcií s jasně defenzivní strategií.

Neil Woodford
  S výsledkem průzkumu mezi portfoliomanažery souhlasí i Neil Woodford, jeden z nejuznávanějších manažerů ve Velké Británii. Ten ve svých často pesimistických prohlášeních přitvrdil a řekl, že život v Británii bude příští rok těžší než kdykoli dříve a že se šance na další recesi stále zvětšují.

"Je téměř jisté, že další ekonomický propad uvidíme v zemích jako je Řecko nebo další dluhově postižené státy. Upřímně, byl jsem překvapen, jak rychle se například zvedly ceny nemovitostí, ale se zpožděním začínám pozorovat mnoho prasklin, které se mohou dále zvětšovat. To bude vyvíjet obrovský tlak na důvěru spotřebitelů," dodává Woodford.

Jeho názor podporují i některé velké britské firmy, které svůj výhled na vývoj ekonomiky změnily a domnívají se, že bude v roce 2011 prudce klesat.

Investoři se však akcií zatím nezbavují. Výnosy z akcií jsou totiž v současnosti vyšší než výnosy z dluhopisů. Jednoduše, výnos je ten hlavní příjem z investic, vyjádřen procentem z ceny. A čím vyšší výnos s ohledem na cenu akcie, tím lepší hodnota celé investice.

reklama
reklama