Budoucí hvězdy? Čtyři žhavé technologické tipy pro rok 2011

| Andrej Rády

Nikdy není dost brzy na předpovědi na další rok. Akciové trhy rostou, nálada do konce roku je pozitivní, tak neváhejme odkrýt pár akciových tipů pro rok 2011.

Někteří se inspirují rokem 2007. Tehdy trhy zažily mohutnou rally, která signalizovala, že dlouhý býčí trh je u konce. Trhy zakončily rok víceméně na nule, ale některé akcie nabídly fantastické zhodnocení.

Něco podobného by mohlo přijít i v roce 2011. Záplava likvidity a související ekonomické oživení poženou akcie vzhůru, dokud... Dokdy, to nikdo přesně neví, ale málokdo předpokládá, že si trhy po vyprchání podpůrných opatření nebudou chtít vybrat minimálně pořádný oddechový čas.

V roce 2007 Jim Cramer například vybral své čtyři "technologické jezdce" (horsemen), kteří v tom roce patřili k nejlepším titulům na trhu. Šlo o Amazon, Apple, Google a Research In Motion. Je zajímavé, že všechny tyto firmy patří do sektorů, které jsou vnímány jako věčně růstové. Proto jsou investoři ochotni platit za jejich akcie i na rekordních úrovních, vzpomeňme na Apple.

K nalezení podobných čtyř "jezdců" roku 2011 je tedy potřeba najít podobně známá jména. Musí tedy jít o firmy, které prodávají své produkty na velkých trzích.

Apple

Apple

Podle většiny analytiků sázka na jistotu. Ani několik let silného růstu akcii nezastaví. Odborníci spekulují i o možném 50% zhodnocení v příštím roce.

Současné P/E je těsně nad 20, při započtení budoucích zisků pouze okolo 13, což jsou velice atraktivní hodnoty.

Navíc Apple je i přes svůj silný růst již často vnímán jako hodnotová akcie (value stock), tedy firma s velkou tržní kapitalizací se širokým trhem a vysokou mírou inovace. Není důvod si myslet, že se příliv novinek s logem jablíčka v brzké době zastaví.

reklama
reklama