Ruské akcie: Pouze pro odvážné investory

| Tomáš Poděbrad

Mohou zahraniční investice pomoci Rusku? Ano, ale zatím pomáhají jen ostatním rozvíjejícím se ekonomikám. Hlavní index tureckých akcií tak díky přílivu zahraničního kapitálu vyrostl meziročně o 35 procent. V Thajsku to byl růst ještě o 10 procentních bodů vyšší. Proč se velké zahraniční investice Rusku zatím vyhýbají?

Podle odborníků tento stav dlouho nevydrží. Do ruských fondů přiteklo v minulých týdnech kolem 73 milionů dolarů. To je sice o polovinu méně než do čínských, ale Rusku se v tomto směru podařilo předstihnout Brazílii, Indii i Turecko.

Ruský akciový růst

MSCI Russia

Ruské indexy jsou v současnosti těsně pod dubnovými a říjnovými maximy a v nejbližších týdnech se čeká další posilování. O kolik výše mohou ruské akcie stoupnout?

Teoreticky o hodně. Ruský trh je totiž pro většinu investorů silně podhodnocený. Pokud se podíváme na ruský index MSCI a jeho hodnotu P/E, tak je to zjevné. Za poslední rok je poměr ceny a zisku na hodnotě 6,4. Oproti tomu Brazílie je na hodnotě 10,5, Čína na 13 a Indie na 17,2.

Tradičním vysvětlením je, že zahraniční investoři mají v Rusku obavy o vládu a s ní spojená politická rizika. Nutno podotknout, že ruský akciový trh má podobné obavy. Zejména proto, že jeho strmý pád začal v polovině roku 2008, kdy byly ceny ropy vysoko nad 100 dolary za barel.

Index ruských akcií RTS sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama