Zpětné odkupy akcií: Další býčí signál pro americké akcie

| Andrej Rády

Dlouhé měsíce americké firmy držely obrovské množství hotovosti – přes 1,8 bilionu dolarů. Nyní se odhodlaly s nimi začít pracovat. Zatím však nemají v plánu přijímat zástupy nových zaměstnanců, stavět nové provozy nebo splácet dluhy. Chtějí od akcionářů vykoupit část akcií. Vlna zpětných odkupů by měla podpořit další růst akciového trhu.

Americké firmy použijí dolary na zpětné odkupy akcií

Během letošního roku americké veřejně obchodované firmy oznámily odkupy za více než 270 miliard dolarů, což je podle údajů Birinyi Associates 5krát více než loni. Podle některých ekonomů by bylo pro ekonomiku lepší peníze investovat do tvorby nových pracovních míst, ovšem firmy mají primárně zodpovědnost vůči svým akcionářům, ne ekonomům nebo "veřejnosti".

"Sedět na penězích" se přitom dnes opravdu nevyplatí. Fondy peněžního trhu vynášejí v řádech desetin procenta. Zpětné odkupy akcií tak mají pro firmy smysl. Jaký?

Zpětné odkupy podpoří akcie

Když firma odkoupí své akcie z volného trhu, na zbývající akcie připadne větší podíl ze zisku společnosti. A vyšší zisk na volně obchodovanou akcii investory zajímá, poptávka po nich vzroste – a cena roste.

Pokud by ekonomika slibovala růžové zítřky, firmy mohou upsat nové akcie a získat tak znovu kapitál na další expanzi.

V říjnu oznámily plány zpětného odkupu akcií například PPG Industries, Cypress Semiconductor nebo eBay, v září si Microsoft půjčil 4,75 miliardy dolarů (emisí a prodejem dluhopisů) a potvrdil, že velká část těchto peněz také poplyne do vlastních akcií firmy.

V srpnu oznámil 10miliardový plán zpětného odkupu akcií Hewlett-Packard, podobné úmysly potvrdily například PepsiCo nebo Washington Post.

  • 1
  • 2
reklama
reklama