Sázka na britské dividendové akcie

| Tomáš Poděbrad

Investoři jásají - společnostem ve Velké Británii se daří lépe, což se projevuje i na dividendách. Ve třetím čtvrtletí letošního roku totiž vzrostly výnosy z dividend vyplácené britskými společnostmi o 1,6 procentního bodu. Je to první posílení od roku 2009 a příští rok by měl tento trend pokračovat.

Možná překvapivě zaznamenaly největší nárůst menší a středně velké firmy. Dividendy vyplácené společnostmi z indexu FTSE 250 vyrostly dokonce o třetinu, což je mnohem rychlejší růst než u společností, které ovládají index FTSE 100. Je pravda, že růst značně zpomalila petrolejářská BP, která kvůli katastrofě v Mexickém zálivu zrušila dividendy úplně.

V rámci ekonomického pesimismu se správci investičních fondů shodují, že je zdraví britských firem pevnější, než si dosud mysleli.

Ne všichni jsou však optimisty. Bill Mott, veterán mezi portfoliomanažery, říká: "Je pravda, že růst výnosů z dividend roste, já však zůstávám pesimistou. Britské firmy na tom podle mého názoru nejsou zas tak dobře. Navíc si musíme uvědomit, že většina firem razantně šetřila, takže peníze na dividendu měly kde brát."

Na jaké společnosti tedy vsadit?

Debenhams

DEBENHAMS

Společnost, která přestala vyplácet dividendu před dvěma lety. Od té doby se jí však podařilo snížit dluh o dvě třetiny.

Dividendový výnos by se tak měl v průběhu příštího roku vyšplhat na 4,5 procenta.

Carnival Cruises

CARNIVAL CRUISES

Další z řady menších společností, která má velký potenciál zvýšit dividendu. Firma rozšířila svou působnost na výletním trhu na 60 procent, ale ani to jí nestačilo.

Kvůli finanční krizi přišla o velkou část zákazníků a až nyní se vrací k dividendám. Poptávka opět roste, což by se mělo projevit i na dividendových výnosech.

reklama
reklama