4 akciové tipy od Benjamina Grahama, otce hodnotového investování

| Andrej Rády

Otec hodnotového investování, autor knihy "Inteligentní investor", zemřel před 34 lety. Dodnes jeho metody uznává řada významných investorů, za všechny jmenujme Warrena Buffetta. Které akcie by do portfolia zařadil v dnešní nejisté době?

Benjamin Graham

Graham by sotva za akcie v případě akvizice platil nějakou prémii, tzv. "goodwill".

Jistě by ho zajímaly i zisky a cena akcií k nim vztažená. P/E ratio proto zvolme pod 12.

Nakonec ani zadlužení firmy by jistě nemělo překračovat rozumnou mez, například polovinu hodnoty všech volně obchodovaných akcií firmy.

Tímto sítem by jistě prošla celá řada akcií. Vyberme čtyři.

Travelers Cos

Travelers Cos

Pojišťovna, která se zaměřuje na komerční nemovitosti a pojištění proti nehodám, pojištění automobilů a domů.

Graham rád svůj výběr zakládal na 10letém zpětném hodnocení firmy. Ke konci roku 2009 se tržby firmy vyšplhaly na 25 miliard dolarů ročně z 8 miliard o 10 let dříve. Čistý zisk vzrostl z 1 miliardy na 3,6 miliardy dolarů.

V roce 2004 se firma spojila s konkurenční St. Paul Cos a loni se stala součástí indexu Dow Jones Industrial Average. Udržela si ziskovost během krize, na rozdíl například od problémové AIG nebo méně známých Allstate a Progressive.

Lincoln National

Lincoln National

Další pojišťovna, která by se Grahamovi mohla líbit. Firma prodává životní pojištění, nemocenské pojištění a podobně. Nabízí i penzijní programy, spořící plány a další finanční produkty.

Na rozdíl od Travelers se v roce 2009 dostala do ztráty, ovšem dokázala se s krizí vypořádat díky odprodeji majetku.

V současnosti se vrací na výsluní. Letošní tržby by měly překročit 10 miliard, což se firmě naposledy podařilo v roce 2007. Zisk na akcii by se měl za rok 2010 dostat na 2,66 dolaru, což je skvělé oproti loňské ztrátě 1,85 dolaru i zisku 0,22 dolaru na akcii v roce 2008.

  • 1
  • 2
reklama
reklama