Medvěd na obzoru: Proč se vyhnout akciím

| Tomáš Poděbrad

Nekupujte akcie. Určitě ne dlouhodobě, a už vůbec ne v dalších deseti letech. Důvod je jednoduchý - investovat do akcií je rizikové jako nikdy dříve. Nabízíme několik důvodů, proč se akciím obloukem vyhnout.

Makléř na NYSE

1. Americké akcie jsou vysoce rizikové

Investoři, na rozdíl od traderů, nakupují akcie firem, u nichž očekávají růst zisku. Akcie firem rostou, pokud jsou jejich hospodářské výsledky dobré.

V posledních letech tomu tak ovšem není. Od roku 1998 do roku 2010 vzrostly zisky firem z indexu S&P 500 o 203 procent, samotný index však posílil ani ne o 10. Ano, na vině je krize, ale akcie ještě hodně dlouho neporostou.

Vývoj amerických akcií můžete sledovat zde

2. Čína na pokraji propasti ohrožuje mladé trhy

Pokud nějaká ekonomika padne, tak to bude ta čínská. Řada odborníků upozorňuje na to, že pokud padne Čína, stáhne dolů většinu mladých trhů.

Vzhledem k tomu, že jen v příštím roce se čeká nadpoloviční příspěvek do globálního ekonomického růstu právě od mladých trhů, by byl jejich pád opravdovou katastrofou.

3. Banky jsou naoko zdravé

Americkému bankovnímu sektoru se nedá věřit. Před rokem banka Goldman Sachs vydělávala po dobu 23 dní, každý den, 100 milionů dolarů. Tento rok se dokonce podařilo bankám JPMorgan a Bank of America zažít 3. čtvrtletí bez jediného negativního obchodního dne.

Finanční systém ve Spojených státech však není "za vodou" a akcie těchto bank nejsou žádnou loženou investicí.

  • 1
  • 2
reklama
reklama