Akcie: Menší firmy letos rostly více než ty velké, analytici však nyní věří "blue chips"!

| Vladimír Hobza

Čtyřměsíční akciová rally vede řadu investorů k zamyšlení. Že by konec ztracené dekády? Návrat důvěry v akciový růst? Za zmínku jistě stojí i jeden málo zdůrazňovaný fakt – americké akcie menších firem svou výkonností letos jasně porážejí index S&P 500. A vlastně nejen letos.

Malé akcie v USA porážejí ty velké

Index drobných firem (S&P 600 Smallcap) posílil během letošního roku o více než 20 %. Je to téměř dvojnásobek oproti indexu S&P 500.

Ještě zajímavější je to, že akcie drobných společností v posledních deseti letech rostly průměrným ročním tempem 8 %, přičemž velké firmy označované jako "blue chips" nevynesly téměř nic. Může se zdát, že je to argument proti velkým společnostem, ovšem analytici jim právě nyní předpovídají dobrou budoucnost.

Dluhopisům se v posledních třech měsících příliš nedařilo, průměrný dluhopisový fond zaměřený na dlouhodobé dluhopisy odepsal okolo 9 %. Peníze investorů by tak měly znovu začít přitékat do akcií.

Proč se analytikům líbí i blue chips?

"Pokud běžní Američané začnou znovu nakupovat akcie, nebudou kupovat firmy, o kterých ještě neslyšeli," říká Brian G. Belski, investiční stratég z Oppenheimeru. "Lidé budou investovat do akcií velkých firem, které dobře znají."

Sam Stovall ze Standard & Poor’s studoval vývoj akcií malých a velkých firem od roku 1949. Zjistil, že drobným firmám se výjimečně daří v prvních 12 měsících býčího trendu. Další rok jsou nepatrně lepší, ale třetí rok býčího trhu preferují investoři větší a bezpečnější firmy, když očekávají méně stabilní vývoj. Jak se býčí trh dostává do pokročilejší fáze, investoři se stávají konzervativnějšími a ostražitějšími.

  • 1
  • 2
reklama
reklama