5 evropských akcií, na které dluhová krize nebude mít vliv

| Tomáš Poděbrad

Investovat v Evropě? Podle řady odborníků předem prohraná sázka. Dluhová krize stále dominuje a budoucnost EU a eura není jistá. Akciové fondy zažívají odliv peněz a nečeká se v tomto směru v podstatě žádné oživení. Na vině jsou ohrožené státy v čele s Řeckem, Irskoe, Španělskem, Portugalskem, nebo třeba Belgií.

"Irsko, Řecko a Portugalsko jsou téměř na pokraji zhroucení. Pro Evropu jsou to důležité ekonomiky, které zkrátka nesmějí zbankrotovat. Španělsko je na druhou stranu příliš velké na nějakou pomocnou ruku. Je to moc problémů najednou, a rozhodně nemůžu říct, že jsou za námi. Naopak, v Evropě se krize rozjede naplno až v budoucnu," říká David Rosenberg, hlavní ekonom Gluskin Sheff Associates.

Jak se má investor, který chce mít v portfoliu evropské akcie, rozhodovat? Nejdůležitější je obezřetnost. Na správném výběru závisí "život" jeho portfolia. Pro ty, kteří se nebojí sázet na růst, nabízíme 5 akciových titulů, které jsou v současnosti vhodné k nákupu.

Jumbo

1. Jumbo

Tato společnost je něco jako americký Wal-Mart. Firma má jen v Řecku 41 poboček. Dále expandovala na Kypr a do Bulharska. Jumbo prodává hračky a potřeby pro domácnost, které jsou většinou vyráběné v Číně. Tomuto maloobchodnímu řetězci hrají do karet velmi nízké ceny.

Akciím se tak dobře nedaří. Americký Wal-Mart se například v průběhu krize dostal výkonnostně nad index S&P 500. Tento rok ho dokonce překonal o 57 procent. Jumbo se na druhou stranu, i přes nepříznivý vývoj akcií, jeví jako velmi odolná společnost, která vykazuje stálé a vysoké tržby.

A to by mělo pokračovat i do budoucna. Pokud se tedy Řecku podaří dostat z nejhoršího, má před sebou Jumbo velmi růstové období. Cena akcií by se zatohoto předpokladu mohla až zdvojnásobit.

reklama
reklama