České akcie, komodity, jüan a Japonsko budou tvořit základ portfolia pro rok 2011

| Josef Lukáč

Podobně jako letošní rok ani rok 2011 na první pohled investičně nikterak extra pozitivně nevypadá. Můžeme se však dočkat podobného překvapení jako letos, kdy akciové trhy oproti mediálně propagovanému očekávání poklesů nebo druhého dna nakonec celkem zajímavě posílily a odvážným investorům přinesly více než 10% zisky. Zdaleka nejvyšších zisků dosáhli investoři na komoditních trzích.

Investování - ilustrační foto

Naše investiční doporučení pro rok 2010 bylo následující:

  • nákup drahých kovů – fyzicky i ETF akcie

  • nákup akcií producentů – těžařů drahých kovů

  • nákup koše agrokomodit

  • nákup ropy

  • nákup plynu

  • nákup asijských indexů – Čína, Indie, Korea, Vietnam a Rusko

Drahé kovy a především akcie jejich producentů převedly letos nevídanou rally, kdy průměrné zisky činily více než 100 % na pozici, výjimkou nebyly ani 300% nárůsty vybraných titulů (například AND, UXG, MGH).

Výrazně posilovaly dlouho podhodnocené agrokomodity, ropa dosáhla více než dvouletých maxim. Taktéž část portfolia zaměřená na Asii přinesla zajímavé zisky. Zklamáním zůstává pouze plyn, ten se ovšem stává nejslibnějším kandidátem na rekordní růst v roce 2011.

2011: Řada neznámých

Pomineme-li nezpochybnitelný prorůstový efekt kvantitativního uvolňování (QE2, případně další kola QE), nevypadá to po podzimní rally na nějaké výrazné pokračování akciového růstu v příštích měsících. Na trzích panuje řada nejistot: portfolia bank, vývoj cen nemovitostí, vysoká nezaměstnanost, geopolitické problémy, měnové války, další problémy v Evropě (Portugalsko, Španělsko, Belgie), drahé komodity, náznaky inflace atd.

Velké finanční instituce však předpovídají pro příští rok akciové rally (Goldman Sachs, JPMorgan, Morgan Stanley, UBS, Citigroup), čemuž samozřejmě většina malých obchodníků a drobných investorů nevěří (po zkušenostech s analytickými předpověďmi z posledních let).

Obchodníci zůstanou nadále většinou vystrašeni až paralyzováni obavami z opakovaně medializovaných problémů kolem nedobré situace se státními dluhy PIIGS, vysokou americkou nezaměstnaností (což je však zpožděný makroindikátor), možnými geopolitickými konflikty a vděčnými negativistickým komentáři Roubiniů a podobných.

Právě proto je velmi pravděpodobné pokračování zajímavého růstu akcií i komodit, jehož větší části se menší investoři a obchodníci nebudou účastnit, v horším případě budou stát na špatné straně trhu.

reklama
reklama