Mladé trhy: Investiční jistota, tvrdí jejich "otec"

| Tomáš Poděbrad

Růst rozvíjejících se trhů má k bublině daleko a akciové indexy se toho drží. Podle odborníků by měl růst rozvíjejících se ekonomik brzy předehnat vyspělý svět. To je tvrzení Antoina van Agtmaela, otce rozvíjejících trhů, který s tímto termínem přišel v roce 1981.

Antoine W. van Agtmael

Van Agtmael, který v roce 2007 varoval před možným ekonomickým propadem, už v té době prohlásil: "Nemám obavy o mladé trhy. Jejich dlouhodobé ocenění je hluboko pod průměrem. Růst těchto ekonomik bude rychlejší než v okolním světě. V budoucnu by měly růst až třikrát rychleji."

A není daleko od pravdy. Index rozvíjejících se trhů zahrnující 21 zemí vyšplhal letos o necelých 10 procent, o rok dříve dokonce o 75 procent.

"Kdo si myslí, že na mladých trzích vznikne v brzké době nebezpečná bublina, je blázen. Samozřejmě, někdy k ní dospějeme, ale to je ještě daleko," říká van Agtmael.

Fondy mladých trhů rostou

Pozitivní vývoj se projevuje i v investičních fondech. Jen tento rok nateklo do fondů specializujících se na rozvíjející se trhy přes 75 miliard dolarů. A to je oproti necelým 15 miliardám, které přitekly do amerických akcií, obrovský rozdíl. Příliv peněz navíc bude pokračovat.

"Ohledně mladých trhů cítím velmi býčí náladu, a to v horizontu tří, pěti až deseti let. Následujících šest až dvanáct měsíců je ovšem na předpovědi velice složitých. Ano, rozvíjející se trhy předeženou ty vyspělé, ale nebude to takový výsledek jako v roce 2009," dodává van Agtmael.

  • 1
  • 2
reklama
reklama