Žádný nový normál. Analytici se předhánějí v býčích předpovědích na rok 2011

| Vladimír Hobza

Rostoucí zisky a dobré zásoby hotovosti budou tlačit Index S&P 500 k největšímu tříletému růstu od roku 1990. To teď očekávají stratégové největších bank z Wall Street.

Americké akcie

Benchmark amerických akcií vzroste v roce 2011 o 11 procent, čímž od roku 2008 přidá přes 50 procent. Tak velkého zisku index naposledy dosáhl mezi lety 1997 a 2000. David Kostin z Goldman Sachs, hodnocený jako nejlepší stratég roku 2010, předpokládá, že nárůst tržeb bude stimulem pro 17procentní rally indexu S&P 500 do konce roku 2011.

Analytici očekávají, že zisky dosáhnou rekordních maxim. Akcie jsou stále ohodnoceny historicky podprůměrně a vládní výdaje pomohou ekonomice.

"Nový normál nemusí být až tak nový," tvrdí Barry Knapp z Barclays v New Yorku na adresu konceptu "nového normálu". Sám očekává, S&P 500 dosáhne 1 420 bodů. "Není se čeho bát, pokud jde o zisky. Uvidíme drobné zlepšení, jsme stále v dobré fázi hospodářského cyklu. Přes všechna rizika jsem optimistou, dokonce se divím, že akcie nerostou více."

Daňové úlevy

Akciové indexy dosáhly 27měsíčních maxim poté, kdy prezident Obama oznámil, že se dohodl na dvouletém prodloužení daňových škrtů přijatých Georgem Bushem. Hlavní index si letos připsal 11,86 procenta (k 20. 12.).

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Z ekonomiky chodí lepší čísla, rostou i indexy důvěry. Firmy neměly nikdy silnější rozvahy. Je to patrné z reportu Goldman Sachs, který dokládá, že společnosti drží celkem více než 1 bilion dolarů v hotovosti. V porovnání s hodnotou aktiv je to historické maximum. Lze očekávat, že firmy zvýší výdaje ve všech kategoriích, především poroste objem akvizic a zpětných odkupů akcií. Ty by měly dosáhnout nejvyšších úrovní od roku 1985.

  • 1
  • 2
reklama
reklama