Pětice akcií, které doporučuje věhlasná Morningstar

| Andrej Rády

Společnost Morningstar je uznávána pro svůj přehled v podílových fondech. Podobně dobře však dokáže vybírat správné akcie do portfolií. Pravidelný report Morningstar Stockinvestor patří mezi nejlépe hodnocené analytické materiály v oboru.

Morningstar hodnotí akcie firem hvězdičkami – jednu hvězdičku mají nejhůře hodnocené firmy, pět hvězdiček ty nejlepší. Kromě fundamentálních faktorů analytici Morningstar zohledňují i subjektivní názory na akcie. V době akciového dna v březnu 2009 tak přiřkli téměř polovině ze zhruba 2 tisíc akcií nejvyšší hodnocení, nyní naopak ani ne padesátce titulů.

Paul Larson je editorem Morningstar Stockinvestoru. Snaží se své tipy diverzifikovat podle sektorů. Vynechává pouze média a telekomunikace, které jsou podle jeho slov příliš ovlivňovány stále se měnícími technologiemi.

Pětice favoritů Morningstar pro další období je následující:

International Speedway Corporation A

International Speedway Corporation A

Firma vlastní nebo provozuje 13 závodních automobilových okruhů, včetně Daytony a Talladegy. Na jejích okruzích se koná ročně přes 100 závodů, z nichž do její kasy plynou příjmy ze vstupného, televizních práv, pronájmů a od sponzorů.

Fanoušci jsou loajální místům, kde se tradičně konají závody, proto je pro jakékoli nové okruhy složité prorazit do známých závodních seriálů. Proto se dá byznys společnosti považovat za poměrně stálý, což má pozitivní vliv na akcie.

Lowe’s Companies

Lowe’s Companies

Druhý největší maloobchodní řetězec s domácími potřebami provozuje v Severní Americe 1 700 obchodů, ročně si na tržbách přijde na 47 miliard dolarů. Velikost firmě (i největšímu rivalovi Home Depot) umožňuje vyžadovat po dodavatelích nejnižší ceny a šetřit prakticky na všech stupních procesu dodávek.

Firma by proto mohla dále růst v rámci maloobchodní konkurence, která je mimo tyto velké hráče velice roztříštěná. Cenovému tlaku ti menší zkrátka nemohou dlouhodobě odolat.

  • 1
  • 2
reklama
reklama