Spoření je z módy. Britové sázejí na akcie!

| Vladimír Hobza

Nízké úroky a rostoucí inflace nutí lidi zapomenout na spořicí účty. V Británii je 38 milionů spořících, kteří stále častěji zvažují investovat peníze akcií, protože bankovní účty žádný reálný výnos nepřinášejí.

Životní náklady Britů v listopadu opět vzrostly. Index RPI (Detail Prices Index – popisuje životní náklady než klasický index spotřebitelských cen) vzrostl v listopadu na 4,7 procenta. Růst cen má navíc pokračovat i v příštím roce.

Je proto velice těžké získat reálný výnos z jakéhokoli spořicího produktu u banky nebo spořitelny. Skutečnost, že spořicí účty nemají reálnou výnosnost, zveřejnil například server Moneyfacts. Podle něj pouze 3 z 2 203 typů bankovních účtů ve Velké Británii dosahují reálného výnosu. Jsou jimi nezávislý spořicí účet od banky Santander (úrok 5,5 procenta s řadou podmínek) a termínované vklady u Yorkshire Building Society a Barnsley Building Society (6 procent).

Britské akcie

Akcie vpřed

Naopak londýnská burza nedávno uzavřela na 2,5ročních maximech. Experti předpokládají, že pro mnohé spořivé lidi to může být důvodem k investicím akcií na úkor bankovních účtů.

Darius McDermott, výkonný ředitel Chelsea Financial Services, říká: "Když dáte peníze na spořicí účet, máte po započtení inflace a daní méně. Většina spořicích účtů je proto jen ztrátou času. Pokud naopak investujete do dobrého fondu, získáte obvykle vyšší výnos. Samozřejmě investice může vzrůst nebo klesnout, ale já bych peníze vkládal pokaždé do akcií."

Aktuální vývoj indexu FTSE 100 sledujte zde

Mark Dampier, hlavní analytik brokerské společnosti Hargreaves Lansdowne, souhlasí: "Pro případ nouze je potřeba si nechat nějaké peníze v bance, ale je zjevné, že fondy vynesou více než peníze uložené na účtech. Nyní se fondy jeví jako cenově velice zajímavé. Akciovému trhu v příštím období věřím."

  • 1
  • 2
reklama
reklama