10 nejlepších akcií na rok 2011

| Jaroslav Bukovský

Těm, kterým je český segment SPAD malý, nezbývá než se porozhlédnout za hranicemi. Inspirací jim může být výběr, který pro příští rok udělala americká CNBC.

Mosaic

1. Mosaic

Výrobce hnojiv, jehož cenový vývoj je historicky z 89 % korelován s cenou kukuřice. Kukuřice za poslední rok poskočila o 25 % a zásoby jsou nejnižší od loňského roku.

Aktuální cenu kukuřice sledujte zde

Akcie letos přidaly přes 10 %, takže ještě mají co dohánět. "Rostoucí globální poptávka po kukuřici (a tím i odpovídajících hnojivech), stejně jako omezení vývozu fosfátů z Číny, bude hrát Mosaicu do karet," uvádí CNBC.

Agrium

2. Agrium

Boom v poptávce po potravinách a rostoucí produkce biopaliv si žádá více hnojiv. A na jejich vlně bude surfovat kromě Mosaicu i Agrium.

Navíc 80% váhu v nákladech na hlavní produkt Agria (dusíkatá hnojiva) představuje zemní plyn. A jeho cena klesla od roku 2008 o 50 % (Mezinárodní agentura pro energii předpovídá další pokles cen plynu vzhledem k přemíře kapacit, dané mj. využíváním břidlicových nalezišť).

Krom toho vlastní Agrium 1 200 obchodů se zemědělskými potřebami v šesti zemích. Analytici podle CNBC očekávají v příštím roce 44% růst zisku (letos 60 %).

Dow Chemical

3. Dow Chemical

32% růst zisku očekávají analytici pro příští rok u této chemičky, jež rovněž těží z poklesu cen zemního plynu, ale i ze zlepšení produktového portfolia.

Dow se stala jednou z obětí finanční krize, když se v roce 2008 zhroutil společný podnik s Kuvajtem. Cílem měla být akvizice společnosti Rohm & Haas produkující speciální chemikálie pro technologický průmysl. Vláda Kuvajtu od společného podniku ustoupila i v souvislosti s pádem cen ropy.

Akcie DOW tento neúspěch srazil na kolena, k akvizici však došlo, a nejen že posílila škálu produktů Dow, ale snížila rovněž citlivost produkce společnosti na hospodářský cyklus.

  • 1
  • 2
reklama
reklama