2011: Bude pokračovat akciový růst?

| František Mašek

Akciovým trhům se od září velice daří. Předpovědi analytiků, investorů a makléřů pro příští rok však zůstávají rozdílné. Budou mít znovu navrch býci? Pokud jde o americký trh, je podle agentury Bloomberg odpověď rozhodně kladná.

Býk

Z průměrného odhadu 11 analytiků, které oslovil Bloomberg, totiž vyplývá, že americký akciový index S&P 500 dosáhne koncem příštího roku hodnoty 1 379 bodů, asi o 10 % výše než nyní. Růstu amerických akcií nahrává i nedávné rozhodnutí Kongresu, který o dva roky prodloužil snížení daní z příjmů, kapitálových výnosů a dividend, jež zavedl George Bush.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Někteří odborníci, včetně bývalého šéfa americké centrální banky Fed Alana Greenspana, navíc čekají, že ekonomika USA poroste v letošním 4. čtvrtletí meziročně o 3,5 % oproti 2,5 % od července do září. A podobné tempo růstu si prý může v průměru uchovat celý příští rok.

K těmto závěrům přispívá fakt, že ve 3. čtvrtletí překonalo odhady analytiků více než 70 % firem z indexu S&P 500, ale i údajně až bilion dolarů, které mají firmy v hotovosti, což nahrává akvizicím a fúzím. Ty akciím rovněž prospívají.

Překvapí domácí tituly dividendami?

Výsledky českých firem se 3. čtvrtletí naznačily, že objem dividend, které budou vypláceny za rok 2010, nemusí být vůbec nižší než letos. Dividendy by tak měly výrazně ovlivňovat kurzy jednotlivých titulů.

Aktuální vývoj indexu PX sledujte zde

Ceny akcií navíc mnohdy nereagovaly na výsledky firem, uvedl analytik Petr Hlinomaz z BH Securities. Daleko více je ovlivňovaly vnější okolnosti nebo události důležité pro hospodaření jednotlivých společností. To by mělo příští rok odrazit ve větších pohybech kurzů jejich akcií.

Hlinomaz soudí, že index PX příští rok vzroste o 1 až 5 %. Nevylučuje ovšem zároveň jeho výraznější pohyby oběma směry v průběhu roku.

Střední Evropa si může vést v první polovině roku 2011 dobře, což souvisí s příznivými výsledky Německa. Kurz jednotlivých titulů však mohou, třeba u akcií ČEZ, ovlivňovat umělé zásahy do jejich činnosti.

Předpokládané nízké úrokové sazby a příznivý vývoj ekonomiky minimálně v první polovině roku nahrávají investici do amerických akcií, například ze sektoru potravin, nápojů a tabáku, vhodné investice lze možná najít i v bankovním sektoru.

  • 1
  • 2
reklama
reklama