Akcie: Jak se profíci chystají na pokles trhu?

| Andrej Rády

Od loňského března akcioví investoři hodovali. Teď jsou možná tak přejedení, že je ani největší akciové pochoutky nepřimějí pokračovat v jídle. Pokud ovšem nebereme množící se nákupní objednávky na index volatility (VIX) jako speciální zákusek.

Rizikovější investice v USA

Investory v současnosti nutí k pesimismu řada událostí. Barrack Obama a jeho výroky na adresu bankovního sektoru, úvěrová omezení v Číně, problémy Řecka – dost důvodů, aby na trzích zavládly výprodeje.

Ochota riskovat byla dosud vysoká, a tak každý krok jen trochu špatným směrem může apetit investorů jedině zchladit. Některé investice, tradičně vnímané jako ty rizikovější, mají podle technické analýzy začít ztrácet – dolarový index, index mapující čínské akcie a index kryjící nejširší americký trh.

Pojistka na všechno

Americké akcie
Americké akcie vs. VIX

Americký akciový index S&P 500 sledují všichni. Pád pod hodnotu 1085 podle analytika a poradce Larryho McMillana otevírá prostor pro další oslabování. A americké akcie v posledních dnech tuto hranici skutečně prolomily.

McMillan svým klientům radí bránit se okamžitě proti poklesu amerického trhu. Konkrétně doporučuje kupovat nyní index VIX, někdy nazývaný také index strachu nebo kolísavosti akcií. Ten by měl růst právě v době, kdy trh propadá.

Zároveň doporučuje během února dokoupit také indexové fondy (ETF) na index S&P 500, aby se minimalizovaly negativní dopady případného opětovného růstu cen akcií.

Takto lze ochránit celé spektrum akciových investic. Jak se však bránit proti poklesu v jednotlivých sektorech?

  • 1
  • 2
reklama
reklama