Akcie PGE: Koupit, prodat, nebo držet?

| redakce

Akcie polského energetického gigantu PGE, který byl před několika měsíci uveden na parket varšavské burzy, dosáhly včera svého minima (21 PLN/akcii). Proč se dostaly pod prodejní tlak a není čas už začít výhodně nakupovat?

Akcie PGE se aktuálně (12/2) obchodují za 21,8 PLN/akcii, když důvodem dnešního posílení (+3,8 % d/d) je všeobecně pozitivnější nálada na trhu, a také to, že polský ministr pro správu státního pokladu Grad řekl, že by stát prodal letos maximálně 10 % podílu v PGE a jako nejnižší vidí cenu okolo 23 PLN.

To samozřejmě podporuje cenu akcií. Dříve se přitom objevovaly informace, že by polský stát měl prodat 22-24% podíl. Dle našeho názoru bude však prodejní cena ovlivněna tržní cenou PGE v době prodeje.

Časování transakce není zřejmé, ale dříve se objevily informace, že by polský stát prodal PGE ještě před emisí akcií další velké energetické společnosti Tauron. Dle podmínek emise akcií PGE je však úpis nových akcií časově omezen (lock-up) na půl roku od loňské emise 15 % akcií PGE, tedy do 14. června 2010. Emise Tauronu má dle zpráv z Polska proběhnout na konci května nebo v červnu.

Akcie PGE by navíc měly být od 19. března zařazeny do indexu WIG20 s váhou 5,91 %. To by mohlo pomoci ceně (zařazení do portfolií indexových investorů).

kurz pge

Vývoj akcií PGE

Akcie PGE se včera dostaly na nejnižší cenu (21 PLN) od úpisu akcií na konci loňského roku (za 23 PLN). Akcie PGE tak od začátku roku klesly již o 14,3 %, což je více než energetický sektor (-6,5 %). Důvodem propadu je tržní sentiment a stále relativně nízké ceny elektřiny. V případě polských společností navíc tlačí na cenu další emise v energetice (další úpis PGE, Tauron, provedená emise 16 % akcií Enea).

Proč oslabily akcie PGE?

EBITDA

zisk před započtením úroků, daní a odpisů

Baseload kontrakt na elektřinu s dodávkou na rok 2011 klesl od počátku roku z 52,8 EUR/MW na 47,9 EUR (-9,2 % YTD). To je jeden z hlavních důvodů poklesu akcií PGE, což je hlavně výrobce elektřiny (vazba na ceny elektřiny). Kurz akcií PGE by tak měl být korelován s cenou elektřiny na trhu. Prodejní ceny elektřiny v Polsku v roce 2010 navíc klesly, což by mělo snížit výkonnost PGE v roce 2010 (Bloomberg EBITDA 7,6 mld. PLN, versus 7,9 mld. PLN v roce 2009). S tím však dle našeho názoru trh již počítá.

Jeden z hlavních faktorů, který ovlivňuje kurz akcií PGE a Enea, je fakt, že se polský stát chystá ještě letos prodat další (podle posledních informací maximálně 10%) podíl v PGE, a navíc se chystá i velké IPO akcií Tauronu (druhá největší energetika v Polsku), kde prodá polský stát možná až 70% podíl (nyní drží 100% podíl). U PGE bude muset stát dát nepochybně nějaký diskont (odhadujeme 10 %, to samé bylo teď u Enea), aby prodal tak obrovský balík akcií PGE (10 %, v dnešních cenách za 3,8 mld. PLN, 24,4 mld. Kč). To bude výhledově snižovat růstový potenciál titulu (velcí investoři mohou čekat na lepší nákupní ceny).

  • 1
  • 2
reklama
reklama