Akcie: Investoři mohou stále vydělat, ale hrají si s ohněm

| Andrej Rády

Tim Bond, který v Barclays Capital celosvětově zodpovídá za alokaci investic, měl dosud velice dobrý odhad, pokud jde o sílu a trvání světové akciové rally. A přes řadu argumentů proti, které se za posledních 9 měsíců vynořily, stále věřil v její pokračování. Jeho názor se však mění.

Tim Bond

"Nikdy se nemusel býčí trh vyrovnávat s takovými překážkami. Přes množící se pozitivní zprávy z ekonomiky je stále konsenzus trhu hodně pesimistický. Býků je mezi ekonomy méně než Keňanů na zimní olympiádě. Přepokládané tempo oživení americké ekonomiky je nejpomalejší ze všech podobných zotavení v historii."

Nejde to říct lépe. Ekonomické prostředí se rychle mění, a s ním i Bondův výhled. Jeho optimismus naráží především na problémy se zadlužením, které se podle něj mohou v Evropě stěhovat napříč státy. Svůj vliv budou mít i vyšší úroky na dluhopisech.

"Vše nasvědčuje růstu výnosů státních dluhopisů v řadě zemí, a to včetně Spojených států a Spojeného království," prezentuje Bond názor Barclays Capital. "Historie to ukazuje jasně – výnosy rostou v době fiskálního úpadku. A investoři nemohou přehlédnout, že k tomuto momentu právě dochází."

Deficity zvyšují rizikovost investic

Výsledkem je růst rizikové prémie u dluhopisů, akcií, i na měnovém trhu. Tento fakt se pravděpodobně neomezí jen na jižní Evropu, ale rozšíří se do většiny zemí, které mají velký rozpočtový deficit.

Tim Bond po většinu loňského roku tvrdil, že nízké sazby a menší finanční páka v ekonomice (mimo jiné vedoucí k nedostatku úvěrů) podporovaly akciové trhy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama