Akcie: Skončí býčí trh, který trvá od března 2009?

| Tomáš Poděbrad

Index Dow Jones od poloviny loňského března do poloviny ledna 2010 posílil o více než 60 procent. Akciové trhy mají za sebou nebývalou rally, která byla silně podpořena vládními stimuly. Podle analytiků proto nelze očekávat, že by býčí nálada mohla vydržet dalších 10 měsíců.

DJ Industrial Avarage

Akcie v letošním roce zatím mírně oslabily, přesto krátkodobě řada analytiků neodkládá býčí rohy. V létě se však podle většiny z nich může nálada otočit.

Celá řada investorů totiž využila začátek roku k vybírání zisků z loňského strmého růstu. Na budoucnost příliš nesázejí. Nervozita okolo státních dluhů jim k tomu ani nedává velký důvod.

"Ten sladký vrchol trhu už máme nejspíš za sebou," varuje Neal Soss, hlavní ekonom Credit Suisse. Byl jedním z mála analytiků, který před rokem předpovídal silný růst akciových trhů. "Akcie nemusejí nutně klesnout na svá nová minima, ale ten prudký růst, kterého jsme byli svědky, je s největší pravděpodobností u konce."

Býčí trhy v historii

Investoři totiž nevěří tomu, že by se silná růstová aktivita mohla na trzích udržet. To ovšem není žádná novinka. Podle mnoha studií je podobný průběh býčí fáze trhu zcela přirozený. Největší zisky přicházejí právě po několika měsících rally. Pak se zbrzdí a následuje fáze útlumu, kdy býčí trh dozrává.

Společnost Birinyi Associates analyzovala devět býčích fází od roku 1962. Býčí trh rozdělila na 4 části a u každé vypočítala průměrný zisk akciových indexů.

Průměrné údaje hovoří za vše: 1. čtvrtina = 37 procent, 2. čtvrtina = 10 procent, 3. čtvrtina = 12 procent a 4. čtvrtina = 22 procent. Zisky na akciových trzích se v jednotlivých fázích tedy neopakovaly, proto to nelze předpokládat ani nyní. Býčí nálada se na trzích udrží průměrně 4 roky. Pravděpodobně tedy vstupujeme do druhé fáze. To znamená, že býčí trh nemusí končit.

  • 1
  • 2
reklama
reklama