Začala poslední fáze medvědího trhu

| Jana Horáčková

To je názor Boba Janjuaha, hlavního stratéga Royal Bank of Scotland. Je přesvědčen, že nakupování hnané nadbytečnou likviditou dodanou vládou je u konce. Vstupujeme podle něj do třetí a poslední fáze medvědího trhu, který začal v roce 2007. V lepším případě skončí tento rok. Může se však stát, že bude pokračovat až do roku 2011.

S&P leden, únor 2010

Během měsíce by se měl hlavní americký akciový index S&P 500 dostat pod hranici 1 000 bodů, po čemž může koncem prvního a začátkem druhého čtvrtletí nastat slabý růst zpět na 1 080 až 1 100 bodů.

Janjuah odhaduje, že ve druhém kvartálu americké akcie znovu propadnou, a to až k úrovni 800 bodů, možná ještě níže. Záleží na intervencích politiků.

Janjuah dále předpokládá, že se celkem slušně bude dařit americkému dolaru. Hůř už na tom bude zlato.

Na cenu zlata dopadnou i kroky Mezinárodního měnového fondu

Výrazně podle něj vzroste volatilita, především u rizikových typů investic (akcie, komodity), a likvidita trhu silně poklesne.

"Události posledních několika týdnů směřují v USA k politice úsporných opatření, která už se jasně projevuje v Číně a eurozóně. Doufejme, že ve Velké Británii k tomu dojde během několika týdnů, než bude příliš pozdě," píše ve svém reportu Janjuah.

"My ve Velké Británii nechceme patřit do jedné skupiny s Japonskem. To si politici jistě uvědomují. Japonsko se dostalo o 20 let nazpátek a v žádném případě nemáme domácí úspory ani přebytek běžného účtu, abychom si mohli dovolit takovýto luxus v dalším jednom nebo dvou čtvrtletích," tvrdí Janjuah.

Politici se chtějí líbit

Přes úsporná opatření vykazují vyspělé ekonomiky vysoké deficity veřejných financí. Jak vysvětluje Janjuah, hospodářský růst a zisky z bublin na rizikových aktivech (akcie, komodity) jsou slabé.

Lidé jsou opatrní. A politici udělají cokoli, co je udrží u kormidla. Nastane deflace a jen malé množství těch "nejkvalitnějších" aktiv bude dostatečně likvidních. Zajímavý bude forex, komodity (zlato, ropa) nikoli.

"Čas ukáže. Jsem však přesvědčen, že se začne šetřit spíše dříve, než později. A maxima akciových trhů už máme za sebou v rámci loňské rally," dodává Janjuah.

  • 1
  • 2
reklama
reklama