Odkud kam strkají peníze největší investoři?

| Andrej Rády

Investice největších investorů jsou často vodítkem pro celý trh. Jejich pozice ke konci roku 2009 známe – zveřejnila je americká Komise pro cenné papíry a burzy (the Securities and Exchange Commision) na základě aktualizací portfolií (tzv. 13-F forms) těchto velkých burzovních "štik".

V době, kdy trhy odevzdávaly své zisky z předchozí mohutné rally, se velcí hráči už chystali na první kvartál nového roku. Jaký měli odhad, se ukáže časem, ale v každém případě je zajímavé si ty největší přesuny v jejich portfoliích ukázat. Veřejné listiny (13-F forms) jsou povinné pro všechny investory nad 100 milionů dolarů.

Warren Buffett ubral plyn v energetice, Bill Ackman podvážil Target. George Soros a John Paulson přidali ve finančním sektoru a Carl Icahn se zbavoval Yahoo! a naskočil do pozic v Také Two.

George Soros

George Soros

Skrze svůj hedgeový fond Soros Fund Management navýšil známý investor své portfolio o více než 40 procent na 8,8 miliardy dolarů.

Mezi jeho největší tahy ve finančním sektoru patří navýšení pozic v Citigroup, BB&T a Fifth Third Bancorp. Naopak se zbavil 94 procent akcií JPMorgan Chase, ponechal si pouze 4 500 akcií.

Kromě bank navyšoval Soros své pozice také v telekomunikačním sektoru. Zdvojnásobil svůj podíl v Leap Wireless International a Motorole.

Dále navýšil své podíly v maloobchodní společnosti Kohl's, ovšem nechal si jen polovinu původních pozic v Macy's. V technologiích dál věří Intelu.

O Sorosovi bylo slyšet především v souvislosti s navýšením svého podílu v největším indexovém fondu na zlato SPDR Gold Trust.

Carl Icahn

Carl Icahn

Investor-aktivista, který léta kritizuje management společnosti Yahoo!, redukoval své pozice v tomto internetovém gigantu, a to zhruba o 76 procent.

Největší podíly v Icahnově portfoliu nyní zaujímají Motorola (32 procent) a Biogen (24 procent).

Mezi významné nové přírůstky lze počítat akcie finančního sektoru, konkrétně problémy sužované CIT Group, která nyní tvoří 9 procent Icahnova portfolia.

Kromě toho investiční guru navýšil své podíly v Take Two Interactive (o 234 procent) a v Enzyme (o 231 procent).

  • 1
  • 2
reklama
reklama