Akciové trhy: Je to medvěd, nebo ne?

| Vladimír Hobza

Analytici dvou velkých investičních bank – UBS a JPMorgan - váhají, zda je současný vývoj na trhu velkou korekcí, nebo pouze drobným propadem? Nabízíme jejich aktuální burzovní předpovědi.

Trhy znervózňuje řada zpráv – vládní zadlužení v Evropě, reforma amerického finančního systému a očekávané utažení monetární politiky v USA, Velké Británii a Číně.

Navzdory všem obavám nejsou burzovní analytici v bankách UBS a JPMorgan znepokojeni. Jejich analytické týmy si myslí, že se jedná jen o korekci v dlouhodobém býčím trendu a že rally má stále kam pokračovat.

Evropští stratégové z JPMorgan

V čele strategického týmu stojí Mislav Matejka a Emmanuel Cau.

Obchodování v posledním týdnu ukázalo, jak rychle se dokáže na trzích měnit nálada a jak křehká je důvěra investorů.

V posledním čtvrtletí 2009 investoři ochotně zvyšovali expozici na trhu, ale řada jich čekala na nižší ceny. Ovšem když teˇ%d korekce přišla, převládl naopak názor, že je nejlepší počkat.

Kdyby však na trh nechodily nepříznivé zprávy, akcie by se jistě neobchodovaly na úrovních z loňského října.

Došlo během několika posledních dní ke změně trendu? Selže tentokrát strategie "nakupovat při poklesu"?

Trh se vyvíjí, "jak uzná za vhodné", ale i tak je možné zdůraznit následující:

  • Výsledková sezóna přináší dobrá čísla. Z indexu S&P 500 reportovalo doposud přes 300 společností. 72 procent z nich předčilo očekávání analytiků, a to v průměru o 16 procent.

  • U řady společností museli analytici zvýšit odhady pro rok 2010. To znamená, že když teď ceny akcií klesají, stávají se levnějšími.

  • Úvěrový cyklus vykazuje bod zvratu. Je to patrné ve výsledcích mnoha bank. Jedná se o klíčovou podmínku pro udržitelnost oživení.

  • Čtyřtýdenní míra žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA postupně klesá. Kromě toho postupně rostou mzdy.

  • I přes ostražitou situaci v Řecku došlo k rychlé stabilizaci v případě Rumunska, Litvy a Maďarska za pomoci programu finanční podpory. Nejhorším scénářem by byl státní bankrot, ale banka JPMorgan věří, že o insolvenci nepůjde. Hrozí spíše ztráta důvěryhodnosti vedoucí k likvidnímu riziku a případné nutnosti vnější pomoci.

  • Čínské zpřísňování monetární politiky může vypadat jako děsivé pro tržní sentiment, ale lze to vnímat i pozitivně. Růst je tak robustní, že se čínské autority mohou zaměřit na znepokojující bubliny na trhu s aktivy.

  • Nedávná změna měnových trendů a oslabení Eura uleví evropským exportérům.

  • Trh může také tlačit dolů ocenění firem na nižší úrovně. Přesto je důležité zdůraznit, že akcie se obchodují na 11,5násobku letošních zisků. Přitom očekávané zisky na akcii dále rostou.

Proto doporučuje JPMorgan navyšování akciových pozic při poklesu a přehodnocení strategie, pokud by vzrostla nezaměstnanost, řecký bankrot se stal realitou nebo by klesly hlavní průmyslové indikátory.

...neboli investiční banka JPMorgan radí klientům, aby se tolik neznepokojovali.

  • 1
  • 2
reklama
reklama