5 důvodů ke krátkodobému optimismu

| Andrej Rády

Credit Suisse doporučuje investorům nakupovat akcie. Ty v prvních měsících roku 2010 prošly mírnou korekcí loňského růstu. Krátkodobě však mohou investoři na akciovém trhu zajímavě vydělat.

Ačkoli se švýcarská banka ve svém výhledu na celý rok 2010 zařadila mezi medvědy, první pololetí letošního roku vidí optimisticky.

Světové akcie

Několik posledních měsíců byly trhy nervózní hned z několika důvodů. Hlavním je starost o schopnost některých zemí splácet své dluhy; dalším nejistota nad dalšími kroky Fedu; zpřísňování oficiální finanční politiky Číny; a nakonec obavy ze zavádění bankovní regulace.

Citi: Akcie jsou tak levné, že mohou v klidu přečkat "dluhovou" krizi

Bernanke: Sazby budou ještě dlouho nízké

Credit Suisse našla 5 důvodů k optimismu. Zmíněné obavy jsou podle jejích analytiků přehnané.

1. Řecko? Chce to klid!

Podle Credit Suisse nepovede řecká krize ke globálnímu kolapsu na dluhopisovém trhu. Výnosy amerických, japonských i německých dluhopisů klesají, stejně jako cena zlata. A to je sotva známka finanční krize.

Banka přirovnává problémy v některých oblastech Evropy k situaci Kalifornie ve Spojených státech. Přijde prudká deflace, ale problém zůstane omezen jen na danou oblast. Nepřijde globální dluhopisová krize, minimálně do doby, než si soukromý sektor začne brát více úvěrů. Vlády platí stále poměrně nízké úroky za své půjčky v porovnání s HDP – 1,3 procenta ve Spojených státech.

Riziko vidí jen ve Spojeném království, a to v souvislosti s případným vznikem menšinové vlády po letošních volbách.

  • 1
  • 2
reklama
reklama