Zlato, nebo akcie CME? Ken Fisher zdůrazňuje význam načasování investic

| Andrej Rády

Zlato velice dobře uchovává hodnotu. Od roku 1973 jeho cena v průměru posiluje o 7,1 procenta ročně. Má to však háček – zlato zažilo 6 býčích sprintů, které však dohromady trvaly 66 měsíců, tedy jen 15 procent zmíněného období. Ve zbytku naopak v průměru cena zlata odepisovala 3,6 procenta ročně. Jak se na investice do zlata dívá burzovní guru Ken Fisher a proč se mu libí na pražské burze obchodované akcie mediální společnosti CME?

Ken Fisher

Tímto nepříznivým poměrem růstových a poklesových období se zlato liší od akcií a dluhopisů. Ty sice nepředstavují pro veřejnost tak "stabilní" hodnotu jako zlato, ovšem jejich cena roste mnohem častěji, než klesá.

Klíčové je načasování

Jak dobří jste v odhadu vývoje trhu? Jak načasovat investice? Zlato v tomto směru není statisticky tou nejvýhodnější investicí.

Pro ty, kdo si v načasování investic věří, zlato není tím nejvýhodnějším nákupem. "Jasnovidec" s investičním kalendářem v ruce jistě kupoval ropu v lednu 2007 a prodával ji v červenci 2008; jistě nakoupil akcie na mladých trzích na začátku loňské rally, čímž za rok vydělal 75 procent. A tím by například trojnásobně překonal zisky ze "zlaté rally" loňského roku – zlato totiž posílilo "jen" o 24,8 procenta.

Dnes se pohledy řady investorů upírají k ekonomickému vývoji ve světě. A jsou optimistické – ekonomiku i přes obavy ze zadlužení bezpochyby čekají lepší zítřky. Po propadech akcií se dají čekat i v letošním roce růsty světových burz.

Jak vydělat peníze v druhém roce býčího trhu

Ken Fisher, investiční manažer a pravidelný autor rubriky Portfolio Strategy v magazínu Forbes vytipoval několik akcií firem, které mohou z oživení ekonomiky zajímavě vytěžit.

Central European Media Enterprises

CME

Výdaje na reklamu rostou rychleji než národní důchody, a to především v méně rozvinutých zemích. Zajímavou možností, jak na návratu inzerentů vydělat, je společnost Central European Media Enterprises (CME), kterou znají investoři i z hlavního trhu pražské burzy pod označením CETV.

Zakladatel a provozovatel sítě televizních kanálů působí v sedmi východoevropských zemích a jeho produkci sleduje zhruba 90 milionů diváků.

Recese dopadla na CME hodně tvrdě, a proto se teprve nyní dostává ze ztrátových čtvrtletí. A dá se předpokládat, že růst byznysu i marží by měl tento proces podpořit. P/E (cena akcie k zisku na jednu akcii - pozn. red.) se započtením odhadu zisku na rok 2011 z pera Kena Fishera je zhruba na úrovni 10, což představuje velice atraktivní ocenění.

  • 1
  • 2
reklama
reklama