Léky na zotavenou: tipy pro rok 2010

| Tomáš Poděbrad

Akcionáři velkých farmaceutických firem museli v poslední době spolknout několik hořkých pilulek. Firmy, například Pfizer, totiž vydaly znepokojující výhled na růst zisku. A společnostem nepřidává ani Washington. Zde se totiž připravují nové daně pro výrobce prášků. Farmaceutický sektor přitom za poslední rok akciovým indexům jenom pomáhal. Indexu S&P 500 dokonce o 20 procentních bodů.

Velké farmaceutické společnosti nejsou v současnosti oblíbené. Přesto se však investice do tohoto sektoru jeví jako rozumná. Analytici očekávají v roce 2010 růst zisku v průměru o 10,3 procenta. A z optimismu neslevují ani kvůli připravované reformě zdravotnictví. Zástupci farmaceutického průmyslu totiž uzavřeli s vládou smlouvu o poskytnutí slev výměnou za rozšíření pokrytí. Dopad reformy by tak měl být omezený a zvládnutelný.

Investoři zatím vidí akcie farmaceutických společností jako bezpečný přístav. A to i přes kolísavost akciových indexů. I když budou "farmaceutické akcie" v budoucnu stagnovat, je zde stále slušný výnos z dividendy.

Podívejme se podrobněji na jednotlivé farmaceutické giganty.

Pfizer

Pfizer

Společnost si výrazně polepšila, hlavně akvizicí firmy Wyeth. Dohoda za 68 miliard dolarů rozšířila firmě produktové řady. Dodává tak nové prášky, očkovací látky a biotechnologické léky. Pfizer má do roku 2013 za cíl dosáhnout celkových úspor nákladů ve výši 4 až 5 miliard dolarů.

V současnosti má však spíše starosti. Odhady zisku za čtvrtý kvartál 2009 nechala společnost daleko před sebou, a velkým zklamáním byl také výhled pro rok 2010. Akcie společnosti tak za poslední měsíc klesly o více než 9 procent. Analytici jsou skeptičtí ohledně odhadů úspor i tržeb.

Přesto, díky odhadu zisku 2,20 dolaru na akcii, vypadá Pfizer příliš levně na to, než abychom ho ignorovali. A s očekávanou volnou hotovostí pro tento rok (analytici odhadují až 28 miliard dolarů) bude dost peněz na podporu dividendy, která dosáhne 72 centů na akcii.

reklama
reklama