Rok na akciových trzích: Co se změnilo?

| Tomáš Poděbrad

Akciové indexy se tváří silně, ale obavy investorů přetrvávají. Za poslední rok se totiž změnilo víc, než jen hodnota portfolií. Dnešní podmínky na finančních trzích jsou zcela odlišné od těch před rokem. Tehdy se indexy zastavily po více než 17měsíčním propadu. Například index S&P 500 ztratil více než polovinu ze své hodnoty.

"Lidé zapomínají, jak bezútěšný stav v té době panoval. S&P 500 klesl v období od října 2007 do loňského března o 57 procent. Velmi málo lidí mělo odvahu dát peníze zpět do akcií," říká Martha K. Pomerantz, hlavní investorka Lowry Hill Investment Advisors. Index S&P 500 však nezahálel a od březnových minim si připsal přes 60 procent. I přes tento raketový růst zůstává téměř 30 procent pod svým historickým maximem z 9.října 2007.

Zatímco se ceny zotavily, účinky této divoké jízdy zanechaly na trhu hluboké šrámy. V novém tržním prostředí sledujeme hlavně pokles volatility, nálady a výkonu jednotlivých akciových titulů.

VIX

1. Volatilita

Podle indexu VIX (Chicago Board Options Exchange SPX Volatility Index) je S&P 500 jako na houpačce. Poslední klidné období z let 2004 až 2006 vystřídal vrchol z 20. listopadu 2008, kdy se kolísavost akcií vyšplhala na rekordních 80,9 bodu. Od té doby klesala až na hodnotu z loňského března, která se zastavila na 40 bodech.

"Od té doby se VIX jen pohyboval u dna. Jedním z uklidňujících vlivů byla rozhodnost FEDu a amerického ministerstva financí," podotýká Todd Colvin, viceprezident MF Global. Hodnota indexu VIX byla na začátku března pod 20 body.

MSCI vs. S&P 500

2. USA a zbytek světa

Přesně před rokem ekonomové odhadovali, že se USA utopí ve finančních problémech. Živnou půdou pro investice tak měl být zbytek světa. Nyní se ovšem celosvětově jeví americký trh jako přijatelný.

V roce 2009 americké akcie za zbytkem světa zaostávaly. Index MSCI rozvíjejících se trhů vyrostl o 74,5 procenta, kdežto S&P 500 vzrostl za rok 2009 pouze o 23,45 procenta.

Letos je opět vše jinak. S&P 500 zatím roste rychleji než mladé trhy, ačkoli rozvíjejícím se ekonomikám se hospodářsky daří lépe než Spojeným státům.

  • 1
  • 2
reklama
reklama