Vydrží akciová rally, která začala loni v březnu?

| Tomáš Poděbrad

Prudké posílení světových burz během loňského roku se už sotva bude opakovat. Myslí si to velká část analytiků. Ekonomické oživení by však mělo pokračovat. Jak rychle a silně? A nepomůže to také akciím?

Vraťme se na chvíli do nedávné minulosti. Před prudkým růstem akciových indexů svět zažil obrovskou kreditní krizi, která vyústila ve výrazný pokles příjmů, kolaps cen aktiv a rekordní dluhy.

Podrobné studie ukázaly, že ekonomické zotavení má po podobném průběhu krize jen velmi krátké trvání. Proto ani přes masivní úsilí vlád o stimulaci nevidí analytici dost důvodů pro pokračování strmé akciové rally z loňského roku.

Američtí spotřebitelé trpí nezaměstnaností a nedostatkem úvěrů

Nedostatek úvěrů škrtí spotřebu

Po předchozích propadech (zejména krátce po 2. světové válce) byla ekonomika hnána nahoru především trhem s bydlením a osobní spotřebou. Oběma těmto faktorům nahrávala vstřícná úvěrová politika. Ta však v současnosti nefunguje, ačkoli Fed i Bílý dům dělají vše pro zlepšení situace na úvěrovém trhu. Bankovní úvěry propadly oproti předchozímu roku o 27 procent, výdaje spotřebitelů o celá 4 procenta.

Zásadní optimismus nevyvolává ani růst amerického HDP ve 4. čtvrtletí roku 2009 (5,9 procenta mezikvartálně). Růst HDP byl totiž dán především návratem k normální úrovni zásob, konečný prodej zůstal podprůměrný. Výdaje spotřebitelů se sice mírně trochu zvedly, ovšem srovnání s extrémními propady před rokem, kdy krize vrcholila, je jen malou útěchou.

  • 1
  • 2
reklama
reklama