Významní manažeři věří v další růst akcií

| Andrej Rády

Zhruba před rokem málokdo odhadoval, že přijde tak silná a prudká akciová rally, které jsme byli svědky. Několik významných manažerů a veteránů Wall Street však tipovalo správně. A tři ze čtyř, které si představíme, jsou optimističtí i nadále.

Laszlo Birinyi

Laszlo Birinyi si dobře pamatuje, jak před rokem zmizely poslední zbytky důvěry v oživení. Nouriel Roubini a další prorokovali ekonomice další volný pád, který ovlivní i akciové trhy.

Birinyi, který spravuje zhruba 300 milionů dolarů, v tom viděl jasný signál k nákupu. "V těchto zlomových bodech je nálada vždy hodně jednostranná," upozorňuje.

Optimismus pro rok 2010

69procentní růst amerických akcií zahrnutých v indexu S&P 500 od 9. března loňského roku je podle Biriného pouze začátkem býčího trhu, který může trvat do dalších amerických prezidentských voleb.

Další dva prominentní hráči na trhu – Barton Biggs z Traxis Partners a zakladatel Leuthold Group Steve Leuthold – sdíleli v březnu Biriného optimismus. Podle nich měly akcie těžit z budoucího oživení ekonomiky a z toho, že nejrychlejší růst firemních zisků od roku 1994 přivede investory od dluhopisů zpátky k akciím. Samozřejmě se dost lišili od převažujícího sentimentu trhu.

Bude pokračovat býčí sprint?

Další uznávaný investor Jeremy Grantham, investiční stratég společnosti Grantham Mayo Van Otterloo, se na rozdíl od všech výše uvedených domnívá, že je dnes již trh nadhodnocen a růst nebude pokračovat stejným tempem.

Sám prezident Barrack Obama loni 3. března řekl, že nákup amerických akcií může být dlouhodobě velice dobrý nápad. Šest dnů nato se dostal index S&P 500 na svá 12letá minima a začal prudce růst. Pro Obamu samotného jsou zisky na akciových a finančních trzích znakem toho, že jeho politika funguje. Během finanční krize klesla hodnota amerických akcií o 11 bilionů dolarů a nezaměstnanost se dostala na 10 procent.

reklama
reklama