Americká akciová kultura v ohrožení

| Tomáš Poděbrad

Podílové fondy se v lednu opět vrátily k akciím. A to po dlouhé době. Na 70procentní akciovou rally, které jsme byli svědky od března minulého roku, totiž reagovaly po většinu roku 2009 minimálně. Od srpna 2009 dokonce snížily nákup akcií na úplné minimum. V lednu se ale opět začaly chovat normálně. Jejich krátkodobá strategie ale zanechala na akciové kultuře viditelné šrámy.

Podle společnosti TrimTabs Investment Research, která provádí průzkum více než 5 500 podílových fondů, a to na denní bázi, je chování investorů více než zřejmé. Od 9. března do konce roku 2009 firma zaznamenala z amerických podílových fondů odliv více než 12 miliard dolarů.

Co je na tomto odlivu peněz tak překvapující? Přišel v době, kdy jsme byli svědky jedné z nejstrmějších rally v historii americké burzy.

Americké akciové indexy v roce 2009

Například Dow Jones Industrial Average vzrostl téměř o 60 procent. Index S&P 500 je na tom ještě o něco lépe, rostl o 65 procent, a index Nasdaq Composite dokonce získal 79 procent.

Ještě překvapivější je však skutečnost, že investoři z podílových fondů vybírali víc peněz s postupnou zesilující tendencí rally. Zpočátku sice reagovali na rally vkládáním malých sum do amerických akciových fondů, ale tento trend se zvrátil na samotném konci léta, kdy investoři začali stahovat své investice. V posledních čtyřech měsících pak vybrali převážnou část zisků. A to je pravý opak obvyklého modelu.

Historie se neopakuje

Například během let 1980 až 1990 investoři téměř na celém světě investovali více peněz do akcií v reakci na růstový trend trhu. Když se indexy začaly propadat, vybírali zisky. Nakonec se však investoři podílových fondů v lednu vzpamatovali a opět začali investovat do akcií.

Charles Biderman, zakladatel a finanční ředitel TrimTabs, dodává: "Investoři před lednovým maximem na NYSE investovali do fondů více než 3,4 miliardy dolarů. A to bylo poprvé za posledních 5 měsíců, kdy jsme viděli nějaký příliv peněz do fondů, a ne odliv. Investoři se snad začali řídit již zaběhnutými pravidly."

Proč tedy investorům trvalo tak dlouho, než se začali chovat tak, jak se předpokládá?

  • 1
  • 2
reklama
reklama