Akciová rally může skončit. Když dojdou peníze

| Andrej Rády

Akciové fondy utrácejí nejrychleji od roku 1991. Jejich hotovostní rezervy se smrskly na 3,6 procenta celkových aktiv oproti 5,7 procenta v lednu 2009. Pokud tyto velké fondy nebudou mít dost hotovosti, nemusí mít další rally indexu S&P 500 kdo "živit".

Naposledy totiž manažeři akciových fondů drželi tak málo hotovosti (cca 170 miliard dolarů) v září 2007, tedy měsíc před začátkem 57porcentního propadu amerického trhu.

Americké akcie

Podle Parnassus Investments a Janney Montgomery Scott LLC tyto nižší rezervy signalizují, že zisky z amerických akcií letos nedosáhnou loňských úrovní. Loňských 23 procent zisku na indexu S&P 500 bylo nejvíce od roku 2003. "Neznamená to červenou, ale varovnou oranžovou ano. Nejsilnější rally už možná končí," říká Jerome Dodson, který ve fondu Parnassus spravuje 3,6 miliardy dolarů. Podle něj mohou americké trhy letos posílit o 6 až 9 procent.

Další peníze čekají na využití

Podle býků však mohou další hotovost na trh "nalít" fondy peněžního trhu, ve kterých mají stále konzervativnější investoři uloženy přes 3 biliony dolarů. Tyto fondy od loňského března, kdy začala strmá akciová rally, daly 16krát více peněz do dluhopisů než do akcií, konkrétně 369 miliard dolarů ve srovnání s 23,4 miliardami dolarů investovaných do akcií.

Změny rezerv byly v minulosti signálem pro pohyby akciových indexů. Index S&P 500 v průměru ztratil 16 procent v posledních 3 případech jejich zvýšení. Když rezervy klesaly, index naopak výrazně rostl, což dokazuje uplynulý rok.

S&P500 20032010

Po lednovém zakolísání, kdy došlo ke korekci o 8 procent, index S&P 500 znovu roste. Podle některých analytiků to může být začátek druhé fáze býčího trhu. Americké akcie totiž dosáhly nových maxim a prorazily některé rezistence. Pomohly jim například zprávy o prodeji asijské divize AIG a lepší výhled hospodaření Sprint Nextel Group. Cesta k dalšímu několikaprocentnímu růstu se tedy zdá být otevřena.

Optimismus podtrhuje i statistika společnosti Birinyi Associates. Ta totiž na 117 případech korekce o 5 a více procent v rámci býčího trhu ukazuje, že se trh v takovém případě zpravidla nadechuje k dalšímu růstu. Ve zhruba 30 případech index dokonce korigoval o více než 10 procent.

  • 1
  • 2
reklama
reklama