7 akcií s růstovým potenciálem

| Tomáš Poděbrad

Jeremy Grantham je jedním z mála investičních guruů, kteří před několika lety viděli blížící se krizi. Mezi svými kolegy ovšem zaujímá zvláštní pozici - jako investiční stratég opakovaně varoval investory o vysoce přeceněných akciích a o pravděpodobnosti silné korekce. Ta nastala, ale Jeremy si ještě předtím vysloužil přezdívku permabear (neustále medvědí).

Grantham však není zapřísáhlý medvěd. Jako jeden z mála předpovídal na jaře minulého roku silnou rally, která přišla. Pokud se ztotožníte s náladou tohoto známého analytika, mohla by vás zajímat vyhlídka na akciové tituly pro příštích 7 let. Na rozdíl od jiných akciových guruů Grantham očekává, že by některé americké akcie mohly porazit ty zahraniční, a to i ty z rozvíjejících se trhů.

Microsoft a Oracle

Microsoft a Oracle

Vzhledem ke strategii návratnosti vlastního kapitálu není žádným překvapením, že velké softwarové společnosti mají to nejlepší před sebou. Především pak Microsoft a Oracle. Obě společnosti patří mezi ty nejziskovější ze softwarových firem.

Někomu se může zdát investice do firmy Microsoft jako nejistá. Hlavně pak kvůli mnoha přehmatům v posledních letech, včetně jeho veřejných námluv s Yahoo! a nedostatků operačního systému Vista. Ale Brian Frank, manažer fondu Frank Value, poukazuje na schopnost Microsoftu chránit hodnotu svých akcií. "Vezměme například trh s notebooky - levné, lehké, malé. Před deseti lety, kdy byl tento trh v plenkách, měl Microsoft na trhu minimální podíl. Všechny notebooky totiž běžely na operačních systémech Unix a Linux. Nyní má ale na trhu 80procentní podíl. Jeho pozice je zatím velmi pevná," "říká Frank.

Akcie Microsoft jsou v současnosti na hodnotách okolo 28,5 dolaru. Analytici odhadují, že by se zisk společnosti v roce 2010 měl pohybovat okolo 2 dolarů na akcii. Akcie Oracle se dají pořídit za zhruba 25 dolarů a zisk na akcii v roce 2010 by se měl podle odhadů dostat až na 1,71 dolaru.

reklama
reklama