David Rosenberg: 6 důvodů k nervozitě – žádný apríl!

| Andrej Rády

Začíná druhý kvartál. Podle aktivity na trzích se může zdát, že manažeři velkých fondů už vystříleli všechen prach. David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin-Sheff, navíc varuje před několika faktory, které mohou během dubna ohrozit růst trhů. A není to apríl!

Výnos 10letého vládního dluhopisu v USA

Americké dluhopisy? Nezájem!

Minulý týden se úplně nepovedla aukce státních dluhopisů. Jakoby tradiční kupci – Japonsko a Čína – už neměli takový zájem. Nedostatek objednávek byl podtržen výsledkem aukce 7letých poukázek – během ní totiž dosáhl výnos 3,29 procenta oproti 3,05 procenta o měsíc dříve.

Duben je obecně hodně drsný měsíc pro americké vládní papíry – výnosy 10letých dluhopisů rostly během dubna 6krát za uplynulých 7 let, a to v průměru o 0,25 procentního bodu. A výnosy 10letých dluhopisů jsou tradičním benchmarkem pro hypotéky a korporátní dluhopisy.

Americké akcie

Co na to akcie?

Růst výnosů dluhopisů může zastrašit investory na akciovém trhu. Všem korekcím v "nedávné" historii (1987, 1994, 1998, 2000 i 2007) předcházel znatelný, i když třeba krátkodobý růst výnosů na dluhopisovém trhu.

Čím nadhodnocenější přitom je akciový trh, tím větší je pravděpodobnost, že růst výnosů dluhopisů zvýší v očích investorů "konkurenceschopnost" bondů ve srovnání s akciemi. Někteří analytici například upozorňují na to, že jen minimum akcií dosahuje svých ročních maxim v sobě, kdy trh jako celek posouvá svá high – a to je určitý medvědí signál.

Makro jen stěží podpoří další růst

Hlavní ekonomické indikátory ukazují na (minimálně dočasné) zpomalení. Ukáže se to především během kritického týdne v polovině dubna, kdy se investoři dozvědí statistiky maloobchodních tržeb (14. dubna), průmyslové produkce (15. dubna) a zahájených staveb společně se spotřebitelskou náladou (16. dubna). Peněžní zásoba se přitom v podstatě nezvyšuje.

Řecko – zase něco

Pomoc Řecku bude jistě velice artikulovaným tématem. Je otázka, zda se evropské země shodnou na společném postupu. Navíc zůstává otázkou, zda případný záchranný plán pozitivně přijmou investoři. A mimochodem – do konce května je splatných 15 miliard EUR v řeckých dluhopisech.

  • 1
  • 2
reklama
reklama