Výsledková sezóna: Vydrží růst zisků?

| Andrej Rády

Zisky společností v uplynulých čtvrtletích rostly a překonávaly odhady analytiků. Za první čtvrtletí se dá čekat další dávka vysokých zisků. Největší růsty jsou však možná již minulostí.

Americké akcie - index S&P 500

Dokonce i pesimisté očekávají dobré výsledky amerických firem. Výsledkovou sezónu za 1. kvartál startuje 12. dubna jako tradičně výrobce hliníku Alcoa. "Zisky v tomto čtvrtletí budou stále silné," tvrdí Tom Samuels, portfoliomanažer fondu Palantir, přestože očekává později během roku pokles zisků firem i celé ekonomiky.

Analytici v průzkumu agentury Bloomberg předpověděli průměrný meziroční růst zisků firem z indexu S&P 500 na úrovni 31,7 procenta, zatímco tržby by měly růst o 10,5 procenta. Ve prospěch firem hovoří nižší náklady a růst americké ekonomiky o 5,6 procenta v posledním čtvrtletí roku 2009. Svoji roli v odhadech meziročního růstu hraje i bazický efekt – loňské zisky firem v 1. čtvrtletí byly velice silně zasaženy recesí.

ZOTAVENÍ ZISKŮ

J. J. Schenkelberg, portfoliomanažerka CLS Investments, se domnívá, že s koncem recese je pro americké firmy snadnější vytvářet zisk. Podle ní již kromě finančního sektoru není fungování firem "daleko od normálu".

Oživení ziskovosti bylo rapidní – americké firmy z indexu S&P 500 zvýšily zisky v posledním čtvrtletí 2009 o 98,5 procenta. "Hodně firem dosáhlo úrovní zisku běžných během vrcholu trhu v roce 2007," upozorňuje Brad Thompson, správce fondů ve Frost Investment Advisors.

Příkladem toho je silný Apple, který má své výsledky má oznámit 20. dubna. Očekává se růst zisku na akcii o 37 procent a 31procentní zvýšení tržeb. Analytici věří také Wal-Martu, který oznámí výsledky 18. května – u maloobchodního gigantu se čeká 9,9procentní růst zisku a 4,4procentní růst tržeb.

3 akcie firem, které porážejí odhady

Podle Bloombergu lze čekat největší posílení v sektoru materiálů, kde by měly zisky vzrůst z 1,69 miliardy na 4,98 miliardy dolarů, tedy o 195 procent. Z deseti hlavních sektorů indexu S&P 500 se čeká pokles zisku pouze u telekomunikací (4,2 procenta) a utilit (1,6 procenta).

REAKCE TRHU

Wall Street však možná, ani přes růst zisků, nebude nadšena. "Investory nejspíš většinou nezklamou zisky firem, ale zklamání z reakce trhu může být o to větší," varuje Barry Knapp, šéf Barclays Capital pro americký akciový trh, ve svém reportu z 1. dubna. Připomíná, že ceny akcií klesaly první 3 až 4 týdny předchozích výsledkových sezón, ačkoli zisky překonávaly odhady.

Investoři by měli být o to opatrnější, že trh v posledních měsících pokračuje v poměrně rychlém posilování – index S&P 500 za rok připsal přes 40 procent. Navíc mohou převládnout obavy, že zotavení zisků a celé ekonomiky je jen dočasné, a tak vlna dalších nákupních objednávek na burze zkrátka nemusí přijít.

  • 1
  • 2
reklama
reklama