Býčí trh: Kapitola druhá

| Tomáš Poděbrad

Ceny aktiv rostou a pesimismus roste - klasické příznaky druhé fáze býčího trhu. Je to už rok, co akciová rally začala a Ken Fisher stále zůstává býkem. "Čím více pochybuji o dalším vývoji, tím víc upírám svůj zrak na akcie, které vlastním. Ty rostou mnohem častěji, než kdykoli předtím," podotýká Fisher. A má pravdu, býčí trh nás ne a ne opustit.

Hospodářské ukazatele jsou v celosvětovém měřítku na mnohem lepší úrovni, než se obecně očekávalo. Nutno podotknout, že trh těmto ukazatelům nepřikládá takovou váhu, jakou ve skutečnosti mají. Co se Spojených států týče, tak zde je důvod jasný. Nejrychlejší návrat z recese se odehrává hlavně díky rozvíjejícím se trhům.

Pro americké investory je snazší soustředit svůj zájem na zahraniční trhy než na ten vlastní. A není se co divit. Takhle krátce po hospodářském propadu je stále většina veřejnosti skeptická. Neutrální zprávy jsou většinou vnímány jako špatné a pozitivní zprávy se podle většinového názoru brzy promění ve špatné. "Další důkaz: v průběhu tří let došlo k přesunu peněz do dluhopisových fondů - hlavně do státních dluhopisů - kvůli bezpečnosti. To je důkaz toho trachu," říká Fisher.

Je přesvědčen, že druhá fáze býčího trhu je v plném proudu. A hoduje na nedůvěře a strachu. Pomalu, ale jistě roste. Ken Fisher proto doporučuje nákup akciových titulů, které jsou bezpečné a dají se koupit za rozumnou cenu.

Fibria Celulose

Fibria Celulose (Brazílie)

Na první pohled se zdá, že akcie této společnosti nejsou ani levné, ani dominantní. Chystá se ovšem akvizice s další velkou společností Aracruz a spojením vznikne světový lídr v oblasti přírodních vláknin. Jedná se o přísady pro výrobu kvalitních papírů a jemných papírových kapesníčků. Podle Fishera by se cena akcií mohla do roku 2011 dostat vysoko nad svou současnou hodnotu.

Yanzhou

Yanzhou Coal Mining (Čína)

Uhlí je spolu s vodními elektrárnami pro Čínu zdroj energie číslo jedna. Společnost má stále obrovské rezervy a mnoho nevytěžených oblastí. Yanzhou Coal Mining by měla za současných podmínek využít dobré situace na trhu, a proto Fisher doporučuje tento titul k nákupu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama