Akcie: Jak vydělat na katastrofách?

| Vladimír Hobza

V médiích je každým dnem zmiňováno tolik tragických zpráv, jako by se blížil konec světa. V únoru všechny děsily státní bankroty v čele s Řeckem, jako prvním na řadě. Předtím to byla vlna pandemie s prasečí chřipkou. Stále hrozí terorismus, globální oteplování nebo příchod hyperinflace, nejnověji na investory sedá islandský sopečný prach. Jak se může investor proti těmto hrozbám zajistit, popřípadě na nich vydělat?

Zatímco mnoho investorů považuje "short-selling" za nejefektivnější pojistku proti potenciálním hrozbám, nejlepším řešením může být zahrnout do portfolia tituly, jejichž cena má tendenci růst, když roste strach z určité hrozby. S pomocí short-sellingu je často těžké vydělávat i při klesajících trzích.

Například během tzv. internetové bubliny v roce 2000 klesl technologický index Nasdaq o 20 procent. Přitom index hedge fondů zaměřených na short-selling (Credit Suisse/Tremont Dedicated Short Bias) ztratil 3 procenta. Fondům sázejícím na pokles trhů se tak nepodařilo ani vydělat.

Hurikány

Při detailní analýze deseti nejničivějších hurikánů v USA lze vysledovat tři akcie, které po každém hurikánu výrazně rostly:

Campbell Soup

  • firma, které se daří, když si lidé kupují konzervované jídlo, aby měli zásoby v případě nouze;
Campbell Soup (v USD)

Nucor

  • vytváří ocelové konstrukce pro opravu mostů a budov;
Nucor (v USD)

Hill-Rom Holdings

  • vyrábí mimo jiné nemocniční lůžka a lékařské vybavení.
Hill-Rom Holdings (v USD)

Nedostatek pitné vody

Možná je pro lidstvo největší hrozbou nedostatek čisté pitné vody. Každé druhé nemocniční lůžko ve světě je zaplněno člověkem nemocným kvůli nekvalitní pitné vodě. Problém je stále větší – od roku 1950 se lidská populace zdvojnásobila, ale spotřeba vody vzrostla třikrát. Profitovat na tom mohou následující společnosti

Flowserve

  • vyrábí potrubí, čerpadla a další zařízení pro vodárny;
Flowserve (v USD)

Tetra Tech

  • mimo jiné projektuje vodárny.

Tetra Tech (v USD)
reklama
reklama