Akciové trhy: Nafouknutá bublina?

| Vladimír Hobza

Efekt levných peněz stojí za povšimnutí. Před rokem investoři zmatkovali a mluvilo se o příchodu další deprese. Nyní je globální akciový index MSCI World 70 procent nad minimem z března 2009. Mohou za to především nízké úrokové sazby – v Americe, Japonsku, Británii i eurozóně. To přimělo investory převést část peněz a koupit rizikovější aktiva.

Světové akcie

Přes veškerou paniku neklesly ceny aktiv v loňském roce tolik jako u většiny jiných medvědích cyklů. Díky strmé a rychlé rally se opět většina trhů jeví jako drahá.

Akciové indexy ve většině zemí nedosáhly zpátky rekordních maxim. Americký trh je asi 25 % pod vrcholem z roku 2007. Stále je však téměř o 50 % nadhodnocen, pokud bereme v úvahu dlouhodobá měřítka, která zhodnocení započítávají i ekonomické cykly ve srovnání se dvěma největšími valuačními vrcholy 20. století - roky 1901 a 1966.

Americké akcie

Centrální banky vidí současnou rally jako vítaný vedlejší efekt svojí monetární politiky. Padající trhy způsobily v roce 2008 bludný kruh krachů a nucených prodejů investorů, stlačující dále ceny aktiv. Odraz ode dna byl loni důležitý pro stabilizaci ekonomik. Dnes však hrozí další bubliny.

Budou vždy vznikat bubliny?

Kromě vysokého ocenění určitého aktiva jsou pro bubliny typické další dva rysy – rychlý růst úvěrů v privátním sektoru a propuknutí obecného nadšení pro určitou třídu investic. Zatím žádné takové náznaky nepozorujeme, ale čím déle budou ve světě nízké úrokové sazby, tím vyšší bude nebezpečí, že se objeví bubliny.

Mladé trhy

Nejpravděpodobnější je vznik bublin na komoditních a mladých trzích. Tam je totiž růst podporován investorským optimismem a dostatkem peněz, které jsou k dispozici díky volné monetární politice.

Centrální banky mají řadu nástrojů na omezení růstu bublin. Přinucením bank ke větší kapitálové přiměřenosti omezí nadbytečné spekulace. Jak připustil Ben Bernanke, růst cen nemovitostí mohl být omezen přísnějším regulováním bank.

Nejsilnějším nástrojem jsou samozřejmě úrokové sazby. Ale centrální banky jsou ostražité v jejich zvyšování, mohly by riskovat zastavení ekonomického růstu. A při současném křehkém stavu ekonomiky to nejsou ochotny udělat.

Nejde jen o sazby

Nehledě na případné zvyšování sazeb mají investoři další důvody k obavám. Z historického hlediska se akcie jeví jako nadhodnocené. Současná kombinace vysokých cen aktiv, nízkých úrokových sazeb a velkých fiskálních deficitů je dlouhodobě neudržitelná.

Sazby zůstanou při zemi, jen pokud růst bude dál pomalý. A když ekonomika neporoste, nevzrostou zisky společností, které by firmám pomohly "dohnat" ceny svých akcií. Bude-li se ekonomice dařit, vlády omezí ještě koncem letošního roku přísun levných peněz.

  • 1
  • 2
reklama
reklama