Současné rally se dá věřit

| Andrej Rády

Manažeři hedgeových fondů mají trochu vztek. Na pokles trhu sice sázejí jako o závod, ale akciové trhy rostou dál navzdory některým špatným zprávám. Výkonnost ekonomiky podle nich zdaleka neodpovídá růstu cen akcií.

S&P 500 je nejvýše od 26. září 2008 (1 217,8 bodu 23. dubna 2010).png

Vysoká nezaměstnanost v Evropě i ve Spojených státech je samozřejmě velkým strašákem. K tomu problémy Řecka, možná i nervozita okolo Goldman Sachs – dost důvodů, proč jsou podle medvědů ostatní úplní blázni.

Medvědi nevědí

Jenomže řada jiných dat z ekonomiky naznačuje, že se hospodářství nadechuje k silnějšímu růstu.

1. Pracovní trh:

Průměrná hodinová mzda v USA se meziročně zvedla z 18,52 USD na 18,90 USD. Zaměstnavatelé, dříve než začnou najímat na full-time, přimějí stávající zaměstnance dělat přesčasy; mzda tak celkově roste). Dalším znakem, že firmy brzy začnou znovu nabírat zaměstnance, je to, že roste počet odpracovaných hodin za týden (je nejvyšší od června 2009).

Ubývá také nových žádostí o podporu – současných 480 tisíc týdně je slušných ve srovnání s maximem 643 tisíc v dubnu 2009. Zaměstnavatelé navíc v březnu vytvořili 162 tisíc nových míst, nejvíce za poslední čtyři roky.

2. Index průmyslové produkce roste 9 měsíců v řadě. Přitom od prosince 2007 do června 2009 odepsal celých 13 procent.

3. Spotřebitelé utrácejí více:

Útraty spotřebitelů rostly poslední měsíc nejrychleji za uplynulé tři roky. Maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o 10 procent. Rostly také maloobchodní tržby spojené s úpravami domů (o 3,1 procenta), což naznačuje, že lidé znovu investují do svých domů.

4. Americké HDP rostlo v posledním kvartálu o 5,9 procenta.

5. Řecká dluhová krize se zatím nepodepisuje na dalších státech.

Hrozba bankrotů jiných zemí je stále menší než v případě Řecka.

6. Objem přepravy po železnici narostl o 16 procent,

což je nejvíce od začátku recese. Je znakem rostoucí aktivity na komoditním trhu. Přeprava kovů roste nejvíce – výrobci obnovují své zásoby.

7. JPMorgan Chase i Bank of America oznámily, že klesá objem nesplácených úvěrů jimi poskytnutých. Navíc JPM najímá 9 tisíc nových zaměstnanců.

reklama
reklama