Kdepak nulový výnos. Růst o 11 % každý rok!

| Jan Traxler

Vždy, když někdo říká, že akcie ztratily celé desetiletí a že strategie "kup a drž" už nefunguje, poposkočí se mnou celá židle, div se jí nerozjedou kolečka na všech pět stran. Na každém trhu jsou vždy akcie, jejichž cena vzrostla, a vedle nich jiné, jejichž cena poklesla. Pakliže průměr trhu měřeno akciovým indexem nevzrostl, ještě to neznamená, že investor nemohl vydělat.

Ano, americký nebo německý trh jsou v průměru na desetileté periodě v záporu. Našli bychom zde však také akcie, dokonce z řad známých značek, které během uplynulé dekády více než zdvojnásobily svou hodnotu. Za zmínku stojí například výrobci sportovní obuvi a oblečení Adidas, Nike a Puma nebo automobilky Audi a Volkswagen.

Text Pavla Kohouta "Akcie: Jedenáct let peripetií, nulový výnos!", s nímž v tomto textu polemizuji

Od Irska (-12 % p. a.) po Kolumbii (+30 % p. a.)

MSCI Ireland
MSCI Japan

Ne všechny trhy jsou v červených číslech. Rozvinuté trhy jsou za posledních deset let v průměru lehce v červeném teritoriu, naopak rozvíjející se trhy zaznamenaly za uplynulých deset let nárůst o 8 % p. a.

Nejhorší výsledek zaznamenal akciový trh v Irsku, který se v roce 2008 propadl do hlubin podobných Mariánskému příkopu a pohybuje se dnes okolo hodnot, jaké měl před dvaceti lety. Podobně odstrašující případ je Japonsko. Tamní akciový trh má dnes poloviční hodnotu ve srovnání s koncem osmdesátých let.

Ovšem i mezi rozvinutými trhy bychom našli kladné zhodnocení. Nejlépe si v uplynulých deseti letech vedly Austrálie, Kanada a Norsko. Co mají společného? Jedná se o významné exportéry komodit, z čehož profituje jak akciový trh (vysoké zastoupení těžebních společností), tak celá ekonomika.

MSCI Colombia

Z rozvíjejících se trhů zaznamenal za uplynulých deset let nejvyšší zhodnocení kolumbijský akciový trh s téměř 30 % p. a. následovaný trhem peruánským (21 % p. a.), indonéským (18 % p. a.) a brazilským (17 % p. a.).

Opět si všimněte, že se jedná o významné světové producenty a exportéry komodit. Vměstnal se mezi ně ještě Egypt s růstem akciového trhu o 21 % p. a., ovšem pouze v lokální měně, po přepočtu na dolar nebo euro by mírně zaostával.

  • 1
  • 2
reklama
reklama