Vyčerpal se krátkodobý prostor vzhůru? Sbohem jarní rally?

| Pavel Hadroušek

Duben a květen patří z pohledu vývoje na akciových trzích k nejúspěšnějším měsícům v roce. Letos však může být vývoj akcií v následujících týdnech pro mnohé zklamáním. Na trzích totiž panuje příliš velký optimismus investorů (v překladu - většina už si nakoupila a čeká další růst), což bude naopak překážkou růstu.

V posledních týdnech se k "nakoupeným" institucionálním investorům (rekordně nízký podíl cash ve fondech) přidali také retailoví klienti. Indikátory sentimentu jsou nejvýše od ledna 2010 (před -10% propadem) a jsou stejně vysoko jako v roce 2007 (když byly indexy na vrcholu). V historii se přitom najdou případy, kdy vrchol pozitivního sentimentu (což byl zatím letošní leden) předcházel o několik týdnů vrcholu trhu (ale to je poněkud drzá poznámka).

Na opčním trhu začali zejména retailoví investoři masivně sázet na další růst pomocí tzv. CALL opcí a existuje naopak málo sázek na pokles (PUT opce).

PUT/CALL ratio je nejníže od srpna 2009

VIX - index volatility - je pod lednovým minimem, a je dokonce poblíž úrovně z října 2007 (kdy byly trhy na vrcholu). Na trzích panuje příliš velká spokojenost podobná té z roku 2007.

Růsty akciových trhů probíhají za rekordně nízkých objemů, zvýšené objemy registrujeme pouze při (zatím ojedinělých) poklesech. Růst při nízkém objemu znamená vždy riziko, malý objem vypovídá o malém přesvědčení širšího spektra investorů. Akcie jsou v držení menšího okruhu investorů.

Technická překoupenost trhu

90 % akcií se obchoduje nad 50denním klouzavým průměrem (moving avarega - MA), což je nejvíce za poslední rok.

Nízký podíl cash ve fondech

Nejnižší podíl volných prostředků od roku 2004 a stejně nízký jako v říjnu 2007 na vrcholu trhů.

(Anti)indikátor Cramer

Jestliže televizní komentátor Cramer na stanici CNBC "vykřikuje" na diváky, že je čas se přestat obávat a začít naopak milovat růstový trh, je čas být maximálně pozorný. Vloni v březnu u dna (o cca 75 % níže) diváky naopak důrazně strašil, aby vše prodali.

Rostoucí výnosy bondů, býčí sentiment a překoupené indexy nejsou tím správným podhoubím pro další výraznou rally. Kreditní problémy v Řecku i jinde a zvyšující se obchodní napětí mezi Čínou a USA mohou stát za korekcí, která by poslala indexy o minimálně 5 % níže (překvapení se však meze nekladou).

  • 1
  • 2
reklama
reklama