Citigroup: Kvůli Řecku přijde 20% korekce

| redakce

Stratégové americké banky Citigroup varují před masivními výprodeji a slábnoucím eurem. Reagují tak na jeden z nejhorších akciových týdnů za několik uplynulých let. Krátkodobě předpokládají výraznou korekci na akciových trzích.

Americké akcie

Podle Citigroup je krize okolo řeckého zadlužení a obavy o situaci v dalších zemích horší, než byly některé regionální finanční krize s mezinárodním dopadem v minulosti – severní Evropa v roce 1992 nebo jihovýchodní Asie a Korea v roce 1997.

Analytik Tsutomu Fujita se domnívá, že akciové trhy posílily příliš rychle a příliš prudce za uplynulých zhruba 13 měsíců. "Světové trhy posílily o 80 %, takže je zcela přirozené očekávat korekci o 10 až 20 % v příštích třech měsících.“

V létě tedy Citigroup očekává opětovné vzpamatování se světových burz. Několik příštích měsíců však podle Fujity může být poměrně nebezpečných.

Nervozita na trzích roste

Nervozitu na trzích podpořil i čtvrteční chvilkový "megapropad" akciového trhu ve Spojených státech, kdy index Dow Jones krátce oslabil o celých 1 000 bodů, než se znovu vzchopil a většinu ztrát odmazal.

Ačkoli se nejspíš jednalo "pouze" o chybu některého z obchodních systémů, případně selhání lidského faktoru při zadávání objednávek, obavy o osud evropských zadlužených zemí a řešení celé situace byly tímto propadem jen podpořeny.

  • 1
  • 2
reklama
reklama